عمیق ترین کابل زیردریایی جهان نصب شد

عمیق ترین کابل زیردریایی جهان نصب شد
تین نیوز

عمیق ترین کابل زیردریایی جهان در عمق رکوردشکن ۲۱۵۰ متری دریای مدیترانه نصب شد.

به گزارش تین نیوز به نقل از آی ای، یک شرکت ایتالیایی نصب عمیق کابل زیردریایی را در عمق ۲۱۵۰ متری به پایان رسانده است که یک رکورد جدید در این حوزه است.

این پروژه آزمایشی روی یک کابل با جریان مستقیم ولتاژ بالا ۵۰۰ کیلوولتی که توسط یک شرکت سازنده کابل و ارائه دهنده خدمات نصب موسوم به پریزمیان(Prysmian) انجام شد، با موفقیت به پایان رسید.

این شرکت در بیانیه ای گفت: این یک رکورد در صنعت نصب است، زیرا اولین بار است که کابل HVDC در چنین عمقی نصب می شود و استانداردهای جدیدی را برای این بازار تعیین می کند.

این نصب مربوط به یک کریدور برق جدید در مرکز دریای مدیترانه است که به طول ۹۷۰ کیلومتر و با ظرفیت ۱۰۰۰ مگاوات در نظر گرفته شده است.

این پروژه با نام تیرنیان لینک(Tyrrhenian Link) سیسیل را با ساردینیا و شبه جزیره ایتالیا از طریق یک کابل دوتایی زیر آب متصل می کند.

نوآوری کابلی در اعماق دریا

این کابل زرهی غیرفلزی که با استفاده از مواد کامپوزیتی بر اساس الیاف مصنوعی ماژول بالا(HMPE) ایجاد شده است، به عنوان نسل آینده فناوری کابل های انتقال معرفی می شود.

مواد کامپوزیتی HMPE یک الیاف با نسبت کشش کم و نسبت استحکام به وزن بالا و مقاوم در برابر فشار و سایش است.

کابل های زیردریایی مورد استفاده در این پروژه در عمق بیش از ۲۰۰۰ متری آب نصب و نگهداری می شوند که بیشترین عمقی است که تا به حال یک کابل برق به آن رسیده است.

کابل کشی در چنین عمقی با راه حلی ابتکاری که می تواند ۵۰ درصد سبک تر از فولاد در آب باشد، امکانپذیر شده است.

گفتنی است که این عملیات کابل کشی توسط یک کشتی پیشرفته به نام «لئوناردو داوینچی» انجام و اجرا شد. به گفته این شرکت، آزمایش های آزمایشگاهی متعدد منجر به این موفقیت شد که قابلیت اطمینان فناوری های شرکت پریزمیان را بیش از پیش نشان داد.

شرکت پریزمیان گفت: همین فناوری سبک وزن در واقع در سال ۲۰۱۹ برای برقراری اتصال در عمق آب ۵۵۰ متری و در سال ۲۰۲۰ برای یک پروژه اتصال زیردریایی دیگر در عمق ۱۰۰۰ متری استفاده شد.

افزایش ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر

پیش بینی می شود ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر تا سال ۲۰۳۰ چهار برابر شود که نشان دهنده گرایش جهانی تزلزل ناپذیر به سمت کربن زدایی و انتقال انرژی است.

در سیسیل، ساردینیا و به ویژه کامپانیا، تولید از منابع تجدیدپذیر مانند خورشید و باد، قابل توجه و به طور مداوم در حال رشد است.

در گامی در همین راستا یک پروژه ۱.۷ میلیارد یورویی برای افزایش ظرفیت تبادل برق، تقویت توسعه انرژی های تجدیدپذیر و بهبود قابلیت اطمینان شبکه طراحی شده است.

این پروژه شامل دو بخش عمده شامل بخش شرقی به طول ۴۹۰ کیلومتر و بخش غربی به طول تقریبی ۴۸۰ کیلومتر است.

همچنین شرکت پریزمیان شبکه انرژی مدیترانه را با طراحی، تامین و نصب بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر کابل زیر آب برای تسهیل تبادل برق بین ساردینیا، سیسیل و کامپانیا تقویت خواهد کرد.

۹ کشور حاشیه دریای مدیترانه و عضو اتحادیه اروپا شامل کرواسی، قبرس، فرانسه، یونان، ایتالیا، مالت، پرتغال، اسلوونی و اسپانیا در سال ۲۰۲۳ دست به دست هم دادند تا دریای مدیترانه را به عنوان قطب انرژی سبز توسعه دهند.

این طرح بر انرژی های تجدیدپذیر دریایی و ارتباطات متقابل انرژی های جدید بین کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای حوزه مدیترانه غیر اتحادیه اروپا با هدف جذب سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر و ترویج راه حل های انرژی پایدار در سراسر منطقه تاکید دارد.

بازنشر مرین‌پرس به نقل از تین‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

پیشرفت ۳۷ درصدی تعمیرات اساسی پل‌های بندر شهید رجایی/ارتقا کیفی اسکله‌ها و ترمینال‌های مسافر دریایی به صورت ویژه در دستور کار قرار دارد

پ تیر 21 , 1403
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بنادرودریانوردی، سعید حسن عباسی امروز چهارشنبه ۲۰ تیرماه در حاشیه بازدید از طرح‌های بندر شهید رجایی و بندر نخل ناخدا ضمن اعلام عملکرد ارزنده سازمان بنادر در دو سال گذشته در بخش مسافر دریایی بنادر و جزایر افزود: در تداوم ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز ارتقا […]
پیشرفت ۳۷ درصدی تعمیرات اساسی پل‌های بندر شهید رجایی/ارتقا کیفی اسکله‌ها و ترمینال‌های مسافر دریایی به صورت ویژه در دستور کار قرار دارد

همچنین بخوانید: