رشد ۱۸۶ درصدی ترانزیت نفتی و رشد ۱۷ درصدی صادرات غیرنفتی

رشد ۱۸۶ درصدی ترانزیت نفتی و رشد ۱۷ درصدی صادرات غیرنفتی

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با اشاره به جذب ۱۰ هزار میلیارد تومانی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بنادر این استان، گفت: این سرمایه‌گذاری در بخش صنایع تبدیلی و ارزش افزوده‌ای، انبارش کالا، پایانه‌های مکانیزه، تجهیزات استراتژیک و غیر استراتژیک صورت گرفته است.

به گزارش بندر و دریا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، ابوطالب گرایلو در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری مهر با اشاره به خدمات دریایی و بندری صورت گرفته در بنادر استان خوزستان، اظهار داشت: اقدامات مختلفی طی دولت سیزدهم در حوزه خدمات دریایی، خدمات بندری، ایجاد و توسعه زیرساخت، روساخت و تجهیزات، جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، احیای پروژه‌های بلاتکلیف و وظایف حاکمیتی سازمان بنادر و دریانوردی، صورت گرفته است.

خدمات دریایی

وی درباره خدمات دریایی انجام شده، عنوان کرد: خدمات‌دهی به ۴۶۰۰ فروند کشتی ورودی، انجام ۴۳ هزار مورد خدمات یدک‌کشی و راهنمایی، ‌ ۲۰۲ مورد خدمات امداد و نجات به شناورهای مضطر، ۸ میلیون مترمکعب لایروبی در آب‌راه‌های تحت نظارت و صدور ۱۳۷ هزار گواهینامه و شناسنامه دریانوردی از جمله اقدامات صورت گرفته است.

خدمات بندری

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در مورد خدمات بندری صورت گرفته نیز، بیان کرد: تخلیه و بارگیری ۱۴۵ میلیون تن انواع کالا شامل ۹۰ میلیون تن کالای غیرنفتی و ۵۵ میلیون تن کالای نفتی، واردات ۴۷ میلیون تن کالای اساسی در راستای تامین امنیت غذایی کشور، انجام ۱۰ میلیون تن ترانزیت انواع کالا، رشد ۱۷ درصدی صادرات غیرنفتی که از ۶ میلیون تن در سال ۱۴۰۰ به ۷ میلیون تن در سال ۱۴۰۲ رسیده و رشد ۱۸۶ درصدی ترانزیت نفتی که از ۱.۲۹ میلیون تن در سال ۱۴۰۰ به ۳.۷ میلیون تن در سال ۱۴۰۲ رسیده است را می‌توان از مهم‌ترین خدمات بندری صورت گرفته، ‌ بر شمرد.

ایجاد و توسعه زیرساخت، روساخت و تجهیزات

گرایلو همچنین به ایجاد و توسعه زیرساخت، روساخت و تجهیزات اشاره کرد و گفت: اعتبار کل پروژه‌های عمرانی دولتی به میزان ۱۰۰ هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات سازمان بنادر و دریانوردی، هزینه‌کرد و نگه‌داری زیرساخت‌های بندری، خطوط ریلی، محوطه‌ها و تاسیسات از جمله فعالیت‌های صورت گرفته در این بخش است.

جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی

وی افزود: سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیز به میزان ۱۰۰ هزار میلیارد ریال مدنظر قرار گرفت که شامل ایجاد صنایع تبدیلی و ارزش افزوده، فضاهای استاندارد انبارش کالا و احداث پایانه‌های مکانیزه تخصصی انواع کالا، تامین و توسعه تجهیزات استراتژیک و غیر استراتژیک بندری به ارزش ۳۳۰۰ میلیارد ریال از محل مزایا و تسهیلات مناطق ویژه است.

احیای پروژه‌های بلاتکلیف

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با اشاره به احیای پروژه‌های بلاتکلیف نیز، اظهار داشت: شروع عملیات اجرایی پروژه‌های دولتی به ارزش ۴۰ هزار میلیارد ریال و شروع عملیات اجرایی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به ارزش ۱۱۰ هزار میلیارد ریال از جمله موارد قابل اشاره است.

وظایف حاکمیتی

گرایلو به حوزه وظایف حاکمیتی نیز اشاره و خاطر نشان کرد: صدور ۳۵ فقره مجوزهای سازه‌های دریایی و ساحلی و همچنین ۵ مجوز پرورش ماهی در قفس بحرکان به عنوان وظایف حاکمیتی سازمان بنادر و دریانوردی، مدنظر قرار گرفته است.

 

بازنشر مرین‌پرس به نقل از بندر و دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

نشست مشترک اداره کل مهندسی سواحل وبنادر سازمان بنادرودریانوردی با مدیران و استادان دانشگاه جامع امام حسین «ع»

چ تیر 20 , 1403
در راستای تحقق سیاست های توسعه دریا محور ابلاغی مقام معظم رهبری، نشست مشترک اداره کل مهندسی سواحل و بنادر سازمان بنادرودریانوردی با مدیران و استادان دانشگاه جامع امام حسین «ع» برگزار شد. به گزارش بندر و دریا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، مهدی نیکوکار […]
نشست مرور قابلیت ها و کارکردهای پیاده سازی شده سامانۀ یکپارچۀ عملیات بندری برگزار شد

همچنین بخوانید: