افزایش جذب دانشجو

افزایش جذب دانشجو

به گزارش بندرو دریا، گیتا برادران ابراهیمی، در پاسخ به این سؤال که چگونه وارد شغل مرتبط با دریا و بندر شده است، می‌‌گوید: به‌واسطه رشته تحصیلی و ارتباط موضوعی پایان‌نامه کارشناسی ارشد با دریا و بندر وارد این شغل شدم. رشته دانشگاهی من در حال حاضر دانشجوی دکترای فیزیک دریا گرایش سواحل هستم.
وی با اشاره به این‌که از قبل شناختی نسبت به این رشته نداشتم، افزود: به‌واسطه تحقیقات کارشناسی ارشد با این حوزه آشنا و به این موضوع علاقه‌مند شدم. وی با تاکید بر این‌که به‌عنوان یک زن از رشته کاری خود رضایت دارد، افزود: در زمینه شبیه‌سازی عددی پارامترهای دریایی فعالیت می‌کنم که حوزه تخصصی جذابی است. ابراهیمی خاطر نشان کرد: با توجه به این‌که رشته فیزیک کاربردی در مقطع کارشناسی بازار کار زیادی در ایران نداشته و اکثریت فارغ‌التحصیلان به سمت آموزش در مدارس یا کلاس‌های خصوصی جذب می‌شوند، تصمیم به ادامه تحصیل به منظور تخصصی‌تر شدن رشته گرفتم.
به گفته وی، گرایش‌ علوم دریایی فیزیک دریا به‌لحاظ عملیاتی بودن نسبت به گرایش‌های دیگر جذابیت بیشتری دارد پس او به این مقوله وارد شده است. تقریبا این رشته در دهه ۷۰ نوپا بوده و برای اکثریت متقاضیان ورود به دانشگاه، غریب و دانشگاه‌های معدودی دانشجو جذب می‌کرد. ولی با گذشت سال‌ها جذب دانشجو بیشتر شده و در دهه گذشته در کشور جا افتاده است. هم‌اکنون نه‌تنها جامعه کارشناسان ارشد فیزیک دریا رشد دارد، بلکه برای ادامه در مقاطع بالاتر مشتاقان زیادی داریم. با توجه به توانایی‌های زنان و حمایت‌های دستگاه‌های اجرایی جذب نیروی این رشته نیز به‌طور فزاینده‌ای قابل مشاهده است.
کارشناس حوزه دریا در توضیح این‌که گفته می‌شود نگاه به بندر و دریا نگاهی مردانه است و عامه مردم تصور می‌کنند شاغلان در این حرفه مردان هستند، اضافه کرد: فعالیت در حوزه بندر و دریا الزاما به معنی حضور در دریا نیست، بلکه در حوزه‌های فنی مهندسی، کارهای مطالعاتی و تخصصی برای زنان مناسب و بسیار جذاب خواهد بود.

بازنشر مرین‌پرس به نقل از بندر و دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

اعلام زمان آغاز عملیات اجرایی طرح های آب و برق رسانی به مجتمع بندری نگین

چ تیر 20 , 1403
تین نیوز مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: عملیات اجرایی طرح های آب و برق رسانی به مجتمع بندری نگین در نیمه دوم امسال عملیاتی می شود. به گزارش تین نیوز به نقل از ایرنا، محمد شکیبی نسب در نشست با ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک بوشهر اظهار کرد: با […]

همچنین بخوانید: