توافق توسعه کریدور تجاری دریای خزر به دریای سیاه

توافق توسعه کریدور تجاری دریای خزر به دریای سیاه

توافقنامه چهارجانبه بین دولت‌های رومانی، گرجستان، آذربایجان و ترکمنستان برای ایجاد کریدور تجاری دریای خزر-دریای سیاه در حال نهایی شدن است

 

به گزارش پایگاه خبری گفتمان دریا، توافقنامه چهارجانبه بین دولت‌های رومانی، گرجستان، آذربایجان و ترکمنستان برای ایجاد کریدور حمل و نقل بین‌المللی دریای خزر-دریای سیاه در حال نهایی شدن است و مراسم امضای احتمالی آن در سپتامبر 2024 در بخارست، رومانی برنامه ریزی شده است.

به گفته آژانس حمل و نقل دریایی و رودخانه‌ای ترکمنستان، این توافق به دنبال جلسه آنلاینی است که در 30 می 2024 برای بحث درباره پیش‌نویس توافقنامه برگزار شد. در این دیدار ترکمنستان حمایت قاطع خود را از ایجاد این مسیر حمل و نقل بین‌المللی اعلام کرد. این هیئت همچنین تمایل خود را برای مشارکت فعال در نهایی کردن توافقنامه ابراز کرد.

انتظار می‌رود مسیر حمل و نقل دریای سیاه-دریای خزر که شامل رومانی، گرجستان، آذربایجان و ترکمنستان بوده مزایای قابل‌توجهی را برای منطقه به همراه داشته باشد.

ایجاد این معاهده فرصت‌های جدیدی را برای توسعه روابط تجاری بین کشورهای منطقه، افزایش گردش کالا در مسیر دریای خزر- دریای سیاه و کاهش هزینه‌های حمل و نقل و زمان تحویل را فراهم خواهد آورد.

این کریدور تجارت بین کشورهای مسیر را تسهیل می‌کند و انتظار می‌رود که منجر به افزایش بار در مسیر دریای خزر – دریای سیاه شود.

منبغ: اندیشکده حمل و نقل ایران

انتهای پیام/

بازنشر مرین‌پرس به نقل از گفتمان دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ضرورت اقدامات پیشگیرانه مالکان شناور در فصول گرم

د تیر 4 , 1403
معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی بوشهر: مالکان شناورها در فصل تابستان برای جلوگیری از حوادث احتمالی اقدام‎‌های پیشگیرانه لازم داشته باشند.   به گزارش پایگاه خبری گفتمان دریا، مصطفی حاجی رضایی روز دوشنبه در نشست کمیته ایمنی بنادر استان بوشهر اظهار کرد: با آغاز فصل تابستان و افزایش […]

همچنین بخوانید: