آیین‌نامه تردد وسایط نقلیه موتوری

آیین‌نامه تردد وسایط نقلیه موتوری

به گزارش بندر و دریا، همچنین این آیین‌نامه مطابق با قوانین مربوطه، اداره امور تخلیه و بارگیری و حمل‌ونقل کالا در محوطه بنادر و به‌منظور اصلاح، تقویت نظام نظارتی و بازرسی بنادر و نیز حفظ نظم و انضباط در تردد اشخاص و وسایط نقلیه موتوری در بنادر کشور به تصویب رسیده است.

در بخش اول به اهداف، محدوده‌ها و دامنه کاربرد آیین‌نامه مذکور، تعریف واژه‌ها، ساختار مدیریتی ترافیک بنادر کشور و… پرداخته شد. در این بخش نیز مسائل مربوط به مجوزهای وسایط نقلیه، اشخاص، مقررات تردد وسایط نقلیه در بنادر و … تشریح می‌شود.

فصل دوم: مجوزهای ورود خشکی

ماده ۵ – مرجع صدور تایید مجوز در بندر، پس از صحه‌گذاری مدارک مندرج در این فصل مجوز ورود اشخاص و وسایط نقلیه را صادر می‌کند. وسایط نقلیه جاده‌ای پیش از عزیمت به بندر باید در سامانه صدور مجوز تردد (تحت مدیریت واحد صدور مجوز تردد سازمان بنادر و دریانوردی) احراز هویت شده و طبق زمان اعلام‌شده در سامانه به بندر مراجعه کنند.

تبصره: در صورت جعل مجوز یا استفاده از مجوز مجعول، مطابق جرایم تخلفات پیوست این آیین‌نامه اقدام خواهد شد.

بخش اول: اشخاص

ماده ۶- ورود اشخاص به بندر مستلزم همراه داشتن استاد و مدارک معتبر هویتی است. برای هر دسته از اشخاص مدارک ویژه‌ای درخواست می‌شود.

الف) راننده: گواهینامه، کارت ملی یا گذرنامه معتبر کارت هوشمند رانندگی و مجوز صادرشده توسط واحد صدور مجوز تردد.

ب) کمک راننده: کارت ملی و کارت هوشمند رانندگی یا گذرنامه معتبر و مجوز صادرشده توسط واحد صدور مجوز تردد.

پ) کارکنان بنادر: کارت تردد معتبر صادره شده توسط اداره حراست بنادر.

ت) سایرین: کارت تردد صادره توسط واحد صدور مجوز تردد.

تبصره: در این ماده منظور از سایرین اشخاصی از قبیل صاحبان کالا، نمایندگان قانونی صاحب کالا، نمایندگان شرکت‌های حمل‌ونقل کارکنان دولتی (غیرسازمانی) و غیر دولتی فعال در بندر، بازرسان و ارزیابان گمرکی و کارگران داخل بندر است.

بخش دوم: وسایط نقلیه

ماده ۷- انواع وسایط نقلیه جاده‌ای اعم از باری و غیرباری برای ورود به بندر باید دارای بیمه‌نامه شخص ثالث و معاینه فنی معتبر باشند.

ماده ۸- تمام وسایط نقلیه (ریلی و جاده‌ای) اعم از باری و غیرباری موظف‌اند قوانین، مقررات، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های سازمان بنادر و دریانوردی مرتبط با موضوع‌های مختلف از قبیل ایمنی و بهداشت، الزامات تخلیه و بارگیری، حمل بار، تردد در محوطه بنادر و مجموعه مقررات و دستورالعمل‌های مناطق بندری را رعایت کنند.

ماده ۹- انواع وسایط نقلیه جاده‌ای اعم از باری و غیرباری در هنگام ورود به بندر باید دارای پلاک مجاز مطابق با استانداردهای تعیین‌شده از جانب مراجع قانونی ذی‌ربط نظیر پلیس راهنمایی و رانندگی باشند. ورود و تردد هرگونه وسایط نقلیه جاده‌ای فاقد پلاک یا دارای پلاک ،غیرمجاز مخدوش و ناخوانا به محدوده بنادر ممنوع است.

ماده ۱۰- وسایط نقلیه غیرباری جاده‌ای برای ورود به محوطه بندر باید در سامانه صدور مجوز تردد ثبت نام کرده و مجوز معتبر روزانه، هفتگی ماهانه یا حداکثر یک ساله دریافت کنند.

ماده ۱۱- در صورت وقوع حادثه در بندر و فراخوان نیروهای امدادی اعم از آمبولانس و آتش‌نشانی، ورود وسایط نقلیه ذی‌ربط با انجام هماهنگی اولیه با واحد صدور مجوز، مجاز است.

ماده ۱۲- ورود انواع مختلف موتورسیکلت (گازی برقی، بنزینی و سوخت فسیلی) دوچرخه (ساده و موتوردار ) چرخ‌دستی و اسکوتر به محدوده بندر ممنوع است.

تبصره: ورود و تردد موتورسیکلت‌های خدماتی امدادی و انتظامی در محوطه بنادر با هماهنگی واحد صدور مجوز مجاز است.

برای خواندن ادامه این مطلب به ماهنامه بندر و دریا (نسخه چاپی یا الکترونیکی) مراجعه کنید.

بازنشر مرین‌پرس به نقل از بندر و دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن تجارت دریابُرد در دریای خزر

پ خرداد 31 , 1403
طی ۳ ماهه امسال انجام شد؛ معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: طی ۳ ماهه امسال در فعالیت‌ها و تجارت دریابرد در دریای خزر بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن عملکرد داشتیم که این میزان نسبت به سال گذشته ۴۵ درصد رشد داشته و […]
بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن تجارت دریابُرد در دریای خزر

همچنین بخوانید: