تحویل یک فروند شناور هیدروگرافی به مرکز آب‌نگاری کشور

تحویل یک فروند شناور هیدروگرافی به مرکز آب‌نگاری کشور

 

به گزارش مانابه نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، امیر سرتیپ دوم مجید فخری در همایش روز جهانی هیدروگرافی که در سازمان جغرافیایی وزارت دفاع برگزار شد، گفت: سازمان جغرافیایی وزارت دفاع به عنوان یکی از ارکان هیدروگرافی به همراه سازمان نقشه برداری کشور و سازمان بنادر دریانوردی در سایه همکاری‌های ستاد کل نیرو‌های مسلح به عنوان اعضای اصلی کمیته هیدروگرافی کشور فعالیت می‌کنند.
وی افزود: حاصل این فعالیت در طی سال‌های گذشته پیشرفت کشور در حوزه‌های تولید چارت‌های دریایی، ناوبری دریا و اقیانوس‌ها بوده است.
رئیس سازمان جغرافیایی وزارت دفاع با بیان این که سال گذشته سال خوبی برای حوزه هیدروگرافی در این سازمان بوده است، گفت: موضوع هیدروگرافی دریای خزر را سال گذشته شروع کردیم که یک موضوع کارنشده بوده است و با تولید نقشه‌های مقیاس یک چهارهزارم ساحلی این کار آغاز شد و در سال ۱۴۰۳ این موضوع را با به کارگیری شناور‌های دیگری که در برنامه داریم با شدت بیشتری ادامه دهیم.
امیر فخری با بیان این که دو فروند شناور هیدروگرافی سبک را سال گذشته در دستور کار ساخت داشتیم گفت: در این زمینه به نتایج خوبی رسیدیم و یک فروند آن تحول مرکز آب نگاری شده است و فروند دیگر به زودی تحویل خواهد شد.
وی افزود: تجهیزاتی جدید و به روز را به مجموعه آبنگاری سازمان اضافه کردیم و به با کار گیری دستگاه‌های جدید سی تی دی امکان داده برداری و جمع آوری اطلاعات فیزیکی آب دریا در خلیج فارس و دریای عمان  فراهم خواهد شد.
رئیس سازمان جغرافیایی وزارت دفاع گفت: اکدیس بومی کشور را با همکاری شرکت‌های دانش بنیان تولید کردیم که نتیجه همکاری طولانی مدتی با مجموعه‌های علمی کشور است و به روز رسانی چارت‌های دریایی  با سرعت بهتری نسبت به سال‌های گذشته در حال انجام است.
امیر فخری با بیان این که در حوزه دریا، سیاست‌های کلی توسعه دریامحور در برنامه هفتم توسعه کشور را دنبال کردیم، گفت: بهره گیری از ظرفیت حداکثری دریا برای احراز جایگاه شایسته جهانی و رتبه اول در منطقه، توسعه فعالیت‌های اقتصاد دریامحور و ایجاد قطب‌های توسعه دریا به عنوان پیشران در سواحل و جزایر و پس کرانه ها، بهره برداری حداکثری از ظرفیت ها، منابع، ذخایر و سایر منابع زیست دریایی، تدوین طرح جامع توسعه دریامحور با بکارگیری تجهیزات موجود برای پهنه بندی دریا، کرانه و پس کرانه، تعیین سهم و جغرافیای جمعیت، تجارت و صنعت از جمله محور‌های سیاست‌های کلی توسعه دریا محور است که نشان می‌دهد در راهبرد‌های کلان کشور نگاه جدی به موضوع توسعه دریامحور وجود دارد.
وی افزود: آن چیزی که کمتر  به آن توجه شده است، موضوع داده‌های دریایی، کرانه‌ها و پس کرانه‌ها است که نیازمند همکاری مشترک سازمان نقشه برداری، سازمان بنادر و دریانوردی، پژوهشگاه اقیانوس شناسی، سازمان هواشناسی، سازمان زمین شناسی و سازمان فضایی است.
وی تاکید کرد: توسعه دریامحور بدون داشتن داده‌های جغرافیایی و الزاما داده‌های با مقیاس مناسب امکان پذیر نیست. آنچه مهم است این است که با هماهنگی‌های بین سازمانی و فراسازمانی بتوانیم برنامه ریزی مناسبی برای تهیه داده‌های مناسب و داده‌هایی با مقیاس بزرگ از سواحل، کرانه‌ها و پس کرانه‌ها داشته باشیم.

بازنشر مرین‌پرس به نقل از مانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

مالزی عضو جدید بریکس می‌شود​

چ خرداد 30 , 1403
  به گزارش مانا، انور ابراهیم، ​​نخست وزیر مالزی در مصاحبه‌ای با یک رسانه چینی اعلام کرد که کشورش در حال آماده شدن برای پیوستن به گروه بریکس BRICS است. بریکس در ابتدا شامل کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی بود و نام خود را از حروف اول […]
مالزی عضو جدید بریکس می‌شود​

همچنین بخوانید: