رویای تیس درساحل سیستان و بلوچستان

رویای تیس درساحل سیستان و بلوچستان

گروه دریامحور – امید اسماعیلی – احداث شهرهای جدید در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته و همزمان تلاش می‌شود با تدوین بسته‌های تشویقی برای سرمایه‌گذاری در این نواحی به‌خصوص سواحل مکران، بسترهای لازم برای تقویت زیست پذیری این مناطق انجام شود. 
همانطور که می دانید، یکی از الگوهای جذاب زیست شهری زندگی در کنار دریاست. در کشورمان ایران نیز همین روال انتظار می‌رود با این وجود و با توجه به مزیت قابل‌توجه در نوار ساحلی جنوبی کشورمان در استان های ساحلی هرمزگان، بوشهر و خوزستان، برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای در کشور صورت گرفته است و همین موضوع امید تازه ای در دل ساحل نشینان جنوبی و مردم ایرانی سایر استان هایی که رویای زندگی کردن در کنار دریا را در سر می پرورانند ایجاد کرده است. 
بر اساس گزارش خبرنگار روزنامه دریایی اقتصادسرآمد، در همین راستا در برنامه هفتم توسعه کشور، نمایندگان مجلس برای اسکان ۷ درصد جمعیت کشور (حدود ۶ میلیون نفر) در سواحل جنوب و جنوب شرقی کشور هدف‌گذاری کرده اند که در همین راستا قرار است اسکان در شهرک‌های جدید ساحلی از سال ۱۴۰۳ در سه شهرک تیس، مَکُران و خلیج‌فارس آغازشود. خبری مسرت بخش، امیدوار کننده و غرور آفرین برای ما در روزنامه دریایی اقتصادسرآمد.
در اجرای برنامه کلان انتقال ۷ درصد جمعیت کشور به نوار ساحلی جنوب، برای احداث ۲۷ شهرک مسکونی جدید با بهره‌مندی از سرمایه‌گذاری داخلی برنامه‌ریزی شده که هم‌اکنون احداث ۸ شهرک مسکونی در سیستان و بلوچستان و ۵ شهرک مسکونی در هرمزگان در برنامه قرار گرفته است و در مورد ۱۳ شهرک باقیمانده نیز پهنه‌های مسکونی آنها به تصویب شورای‌عالی شهرسازی و معماری رسیده و بعد از ابلاغ، فعالیت‌های مدیریت زمین و توسعه در آنها آغاز خواهد شد.
بر اساس برنامه‌ریزی‌های فعلی، پیش‌بینی جمعیت‌پذیری در نوار ساحلی جنوب و در شهرها و شهرک‌های جدید معادل یک‌میلیون نفر تخمین زده شده که از این میان، جمعیت‌پذیری ۳ شهر جدید تیس، مَکُران و خلیج‌فارس امسال آغاز ‌شد.
در همین رابطه ودر جریان بازدید معاون وزیر راه وشهرسازی از شهر جدید تیس، پروژه‌هایی همچون بلوارها، فضای سبز، واحدهای ویلایی مبلمان شده، پروژه‌های ورزشی و گردشگری مورد توجه قرار گرفت.
سعید غفوری مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در جریان بازدید از شهر جدید ساحلی تیس در استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: تیس به بزرگترین مرکز عملیات عمرانی استان تبدیل شده و در حال حاضر به بهره‌برداری از بخش‌های مختلف این شهر جدید تلاش می‌شود.
طبق اعلام شرکت عمران شهرهای جدید با افتتاحیه رویدادهای ورزشی و فستیوال‌های ساحلی، تیس به عنوان یکی از شهرهای جدید ساحلی در استان سیستان و بلوچستان تبدیل شده است. طراحی این شهر با الگوی مدرن و بومی، با اقلیم منطقه سازگار است و اولین نمونه ساختمان مسکونی در این شهر به تازگی به بهره‌برداری رسیده است.
برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری از زیرساخت‌های انرژی، بلوارها، و معابر شهری تیس در حال انجام است. بیشتر آنها تا پایان تیرماه سال جاری به بهره‌برداری خواهند رسید. این اقدامات همچنین شامل راه‌اندازی فوتبال و والیبال ساحلی، ماراتن‌های ساحلی و موج‌سواری می‌شود، که با توجه به شرایط اقلیمی منطقه برگزار خواهند شد.
شهر تیس نه تنها پیشرفت عمرانی و توسعه را به منطقه چابهار می‌آورد، بلکه ایجاد اشتغال و مراکز تفریحی و رفاهی را نیز فراهم می‌ سازد.
وی ضمن بازدید از پروژه های ورودی، بلوار۴۰ متری غربی شهر به طول ۳ کیلومتر، مبلمان و فضای سبز بلوار غربی، عملیات اجرایی پروژه های ورزشی، فستیوال، پذیرایی و گردشگری ساحلی شهر جدید تیس، دستور ها و هماهنگی های لازم را برای سرعت بخشیدن به این پروژه ها صادر کرد.
همچنین در جریان این بازدید، واحدهای ویلایی تجهیز و مبلمان شده این شهر جدی با مساحت متر مربع مورد بازدید قرار گرفت. گفتنی است، این واحد ویلایی شامل ۸ قطعه بوده که در وضعیت فعلی ۳ قطعه از آن به صورت کامل تجهیز و مبلمان شده و طراحی آن با الگوی مدرن و در عین حال بومی و سازگار با اقلیم نمونه ای جذاب از اولین ساختمان مسکونی در این شهر گردشگری ساحلی است.غفوری در جریان بازدید بیان کرد: در حال حاضر و با وجود گرمای شدید تابستان، با حضور ۱۰پیمانکار و توسعه گر محلی فعال، ۵۰ واحد تجهیزات و ماشین آلات عمرانی سنگین و نیمه سنگین، ۳۰۰ کارگر و متخصص در حوزه های مختلف به صورت مستقیم و تعداد بسیار بیشتری شاغلین غیر مستقیم و تبعی، شهر جدید تیس به بزرگترین کارگاه عملیات عمرانی استان سیستان بلوچستان تبدیل شده وبه خوبی پرچمداری سکونتگاه های جدید ساحلی را عهده دار است. همچنین گروه های کثیری از مشاورین و طراحان شهری و معماری در سطح کشور به طراحی پروژه های این شهر جدید مشغولند.
برنامه ریزی برای بهره برداری از این پروژه بزرگ و ریزپروژه های عملیاتی این شهر جدید ساحلی، شامل: زیرساخت های انرژی، بلوار ها و معابر شهری، دروازه ورودی، مبلمان و اثاثه شهری، پوشش گیاهی، روشنایی مسیرها و مراکز تفریحی و ورزشی به گونه‌ای است، که تا پایان تیرماه سال جاری بخش زیادی از آنها به بهره برداری خواهد رسید و در گام اول برگزاری رویدادها و فستیوال های ورزشی ساحلی شامل: فوتبال و والیبال ساحلی، برگزاری دو ماراتن ساحلی و موج سواری در دستور کار قرار دارد که منطبق بر رژیم اقلیمی منطقه و سیستم تابستانی موسمی و روزهای نسبتا خنک تر در مرداده ماه برگزار خواهد شد.
با تمرکز براین شهر جدید به عنوان یکی از شهرهای جدید ساحلی، پیشرفتی چشمگیر در عملیات اجرایی و همچنین اشتغال زایی و ایجاد مراکز رفاهی و فراغتی و تفریحی در منطقه چابهار حاصل شده است.بر اساس این گزارش،  همزمان با این پروژه های توسعه ای و رفاهی، عملیات ساخت یک محله از محلات مسکونی این شهر جدید در قالب طرح نهضت ملی مسکن در حال انجام است و به زودی بخشی از آنها به بهره برداری می رسد.
رویکرود مدنظر برای همگامی ساخت زیرساخت، خدمات روبنایی و رفاهی و تفریحی با ساخت مسکن، موضوعی است که به عنوان رویکرد نوین در شهرهای جدید در دستور کار قرار گرفته و مانع از ایجاد شهرهای خوابگاهی و بدون وجود امکانات و خدمات رفاهی می شود.

بازنشر مرین‌پرس به نقل از اقتصاد سرآمد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

آغاز عملیات تعمیرات اساسی ۲ پست اسکله در بندر امام خمینی

چ خرداد 30 , 1403
معاون مهندسی و عمران اداره کل بنادر ودریانوردی خوزستان گفت: عملیات تعمیرات ۲ پست اسکله در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی با اعتباری معادل ۴۵۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات سازمان بنادر و دریانوردی در مساحت ۲۰ هزار متر مربع آغاز شد.   به گزارش خبرنگار مانا، صدراله بهرامی […]
آغاز عملیات تعمیرات اساسی ۲ پست اسکله در بندر امام خمینی

همچنین بخوانید: