اعمال محدودیت تردد در دریای چین جنوبی

اعمال محدودیت تردد در دریای چین جنوبی

گارد ساحلی چین قوانین جدیدی را به اجرا درآورده که براساس آن می‌تواند کشتی های خارجی‌ را که از دریای چین جنوبی عبور می‌کنند، بازداشت کند.

 

به گزارش پایگاه خبری گفتمان دریا، پکن روی بیشتر مناطق دریای چین جنوبی ادعا دارد و فیلیپین و سایر کشورهای منطقه هم مدعی مالکیت بر بخش‌هایی از این آبراه مورد مناقشه جهانی هستند.

چین گارد ساحلی خود را به همراه دیگر قایق‌ها برای گشت‌زنی در آب‌های این دریا مستقر کرده و چند صخره را در منطقه به جزایر مصنوعی نظامی شده تبدیل کرده است. هر از گاهی کشتی‌های فیلیپینی و چینی یکسری تقابل‌هایی را در این آبراه بین‌المللی و مورد مناقشه داشته‌اند.

از امروز هم گارد ساحلی چین می‌تواند بر اساس قوانین جدید خارجی‌هایی را که مظنون به نقض مدیریت ورود و خروج مرزی هستند، بازداشت کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بر اساس این قوانین، در صورت پرونده‌های پیچیده بازداشت‌ها تا ۶۰ روز هم طول می‌کشند. همچنین کشتی‌های خارجی که به صورت غیرقانونی وارد حریم آبی چین می‌شوند، توقیف خواهند شد.

در این میان، فیپلپین گارد ساحلی چین را به رفتاری «غیرانسانی و وحشیانه» علیه کشتی‌های فیلیپینی متهم کرده و فردیناند مارکوس، رئیس جمهور فیلیپین ماه گذشته میلادی گفته بود که این قوانین جدید باعث تشدید تنش در منطقه می‌شود.

کشتی‌های گارد ساحلی چین همچنین چندین بار از آب پرفشار علیه قایق‌های فیلیپینی در آب‌های مورد مناقشه استفاده کرده‌اند. رئیس ارتش فیلیپین هم روز جمعه به خبرنگاران گفت، مقام‌های مانیل درباره یکسری اقداماتی برای حفاظت از جان و مال ماهیگیران کشورش در حال بحث و گفت‌وگو هستند.

در این میان، کشورهای عضو گروه هفت (جی۷) نیز آنچه را که «اقدامات خطرناک» از سوی چین در این آبراه توصیف کردند، مورد انتقاد قرار داده و در بیانیه‌ای گفتند: «ما با اقدامات نظامی‌گری چین و فعالیت‌های تهدیدآمیز و قهری چین در دریای چین جنوبی مخالفیم.»

ترجمه: ایسنا

انتهای پیام/

بازنشر مرین‌پرس به نقل از گفتمان دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

کریدور شمال جنوب ظرفیت عظیمی برای توسعه دریا محور ایجاد می‌کند/مکران منطقه مناسب برای سرمایه‌گذاری در حوزه دریا محور

ش خرداد 26 , 1403
  پیمان فلسفی نماینده مردم تهران در مجلس دوازدهم در گفتگو با مانا درباره پتانسیل‌های ایران در حوزه اقتصاد دریا محور بیان کرد: چند ماه پیش سیاست‌های کلی اقتصاد دریا محور توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد و این سیاست‌های کلی بسیار راهگشا است. وی افزود: ما می‌توانیم در چارچوب […]
کریدور شمال جنوب ظرفیت عظیمی برای توسعه دریا محور ایجاد می‌کند/مکران منطقه مناسب برای سرمایه‌گذاری در حوزه دریا محور

همچنین بخوانید: