هشدار علنی چین به جدایی‌طلبان تایوان؛ «تکه تکه خواهید شد»

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، دونگ جون، وزیر دفاع چین در اجلاس «مجمع گفتمان شانگری‌لا» در سنگاپور، برای جدایی‌طلبان و حامیان جدایی تایوان از پکن، خط و نشان پررنگی کشید. به نوشته «استِرِیت تایمز»، در سخنرانی وزیر دفاع چین در اجلاس شانگری‌لا، «تایوان مساله کانونی» بود.

وی حزب حاکم پیشروی دموکرات تایوان را به تلاش بی‌وقفه برای استقلال و زدودن هویت چینی متهم کرد و گفت: آنها در اعماق تاریخ به ستون ننگ و عار، چهارمیخ خواهند شد.

وی تاکید کرد: ارتش آزادی‌بخش خلق چین همواره در دفاع از اتحاد سرزمین مادری، قدرتی مقتدر و فناناپذیر بوده است و برای جلوگیری از استقلال تایوان و حصول اطمینان از عدم موفقیت این جزیره در این تلاش‌ها، با اقتدار و قاطعانه عمل خواهد کرد.

تنش‌ها بین پکن و تایوان از زمان روی کار آمدن «ویلیام لای» رئیس جدید این جزیره تشدید شده است. پکن تایوان را بخشی از قلمروی خود و ویلیام لای را «جدایی‌طلب» می‌داند.

دونگ همچنین با تکرار موضع چین و جدایی‌طلب خواندن رئیس تایوان، اضافه کرد: این جدایی‌طلبان و نیروهای بیگانه، دورنمای الحاق صلح‌آمیز تایوان را بیش از پیش تحت‌الشعاع قرار داده و تحلیل برده‌اند.

وزیر دفاع چین بدون نام بردن از کشوری مشخص گفت: یک کشور خاص با تکیه به قدرت‌های خارجی جسور شده و مقصر تنش‌ها در تنگه تایوان و دریای جنوبی چین است.

هرچند دونگ از این کشور نام نبرده است اما به نظر می‌رسد که به اقدامات فیلیپین در دریای جنوبی چین اشاره دارد. چین در واکنش به آنچه رویارویی خطرناک گارد ساحلی فیلیپین با پکن در آب‌های مورد مناقشه در دریای جنوبی چین خوانده است، رزمایش سه‌روزه‌ای را در نزدیکی تایوان برگزار کرد. دونگ همچنین «قدرت‌های خارج از منطقه را به حمایت از احزاب جدایی‌طلب تایوان متهم کرد» که به طور مشخص به حمایت‌های آمریکا و فروش سلاح به تایوان اشاره دارد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

نقش بندر چابهار در تجارت انرژی

ی خرداد 13 , 1403
آیا صادرات نفت ایران از منطقه مکران امکان پذیر است؟ توسعه بندر چابهار نه تنها تأمین‌کننده منافع اقتصادی و بازرگانی ایران، هند، افغانستان و آسیای میانه است، بلکه همکاری منطقه‌ای و تضمین صلح در سطح آسیای جنوبی و مرکزی را تضمین خواهد کرد.   به گزارش مانا، وینسنت جیمز هوپر، […]
نقش بندر چابهار در تجارت انرژی

همچنین بخوانید: