عبور مردم بوشهر از تنش‌های آبی

عبور مردم بوشهر از تنش‌های آبی

گروه آب و انرژی – استان بوشهر، یکی از مناطق کم آب ایران است که در دهه‌های اخیر با انباشت خشکسالی مواجه بوده و این خشکسالی، تأمین آب شرب، کشاورزی و صنعت را با چالش‌های فراوانی روبرو کرده است.رفع این مشکلات نیازمند برنامه ریزی، اجرا و بهره برداری از طرح‌های سدسازی، شبکه‌های آبیاری و زهکشی، آب‌شیرین‌کن و شبکه‌های توزیع در سطح این استان ساحلی است.یکی از اولویت‌های دولت سیزدهم در استان بوشهر رفع تنش‌های آبی و تأمین آب پایدار این استان در بخش‌های مختلف است و تکمیل و بهره برداری از طرح‌های نیمه تمام وهمچنین شروع عملیات اجرایی پروژه‌هایی با رویکرد تأمین آب از منابع داخلی استان از جمله اقدامات انجام شده در این بخش است.

استان بوشهر در کنار دریاست و مشکل اول آن آب است
به گزارش اقتصاد سرآمد،در این رابطه مهر آورده است:  شهید سید ابراهیم رئیسی در نخستین سفر خود به استان بوشهر اظهار کرده بود: تأمین آب برای استان بوشهر یک ضرورت است. استان بوشهر در کنار دریاست و مشکل اول آن آب است. این مشکل با نظرات کارشناسان و سریع‌ترین زمان ممکن قابل حل شدن است.
پس از این اظهارات رئیس جمهور فقید، امید و خون تازه ای در رگ‌های مردم و مسئولین بوشهر دمیده شد. قرار گرفتن ۹ طرح شرکت آب منطقه‌ای در مصوبات سفر اول ریاست جمهوری در کنار طرح‌های دیگری از جمله آب‌شیرن کن‌ها و خطوط انتقال متعددی در سطح استان بوشهر، نوید روزهای خوب برای بخش آب بندرنشینان را می‌داد.

پیشبرد طرح‌های حوزه آب در استان بوشهر
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر گفت: سید ابراهیم رئیسی در سه دوره سفر خود به استان بوشهر، در پی رفع مشکلات تأمین و توزیع آب در این استان ساحلی بود که بخش عمده آن به نتیجه رسیده است.
علی محمدی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: رئیس جمهور فقید ایران، شهید دکتر رئیسی نقش تعیین کننده‌ای در پیشبرد طرح‌های حوزه آب در استان بوشهر داشت.گفت: نگاه راهبردی به مسئله آب به عنوان سنگ بنای توسعه پایدار استان بوشهر، نشان از درایت و آینده نگری این شهید راه خدمت داشته و علاوه بر به ثمر نشستن پروژه‌های در حال ساخت، ریل گذاری مناسبی در دولت سیزدهم جهت رفع تنش‌های آبی آینده نیز انجام شده است.
تأمین اعتبار سد دالکی همواره یکی از دغدغه‌های مسیرساخت این ابرپروژه است
وی با معرفی سد دالکی به عنوان یکی از بزرگترین پروژه‌های استان بوشهر گفت: تأمین اعتبار این سد همواره یکی از دغدغه‌های مسیر ساخت این ابرپروژه است و در دولت سیزدهم با تشخیص دقیق این مسئله، جذب اعتبارات از منابع مختلف در دستور کار مدیران این استان قرار داشته است.
محمدی افزود: اثرات این پی‌گیری در پیشرفت فیزیکی سد دالکی نمایان می‌شود؛ به طوری که این پروژه که در ابتدای دولت سیزدهم ۲۳ درصد پیشرفت داشته، هم اکنون با ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارای کارگاهی فعال و پویا می‌باشد.

تکمیل و بهره برداری از طرح‌های اجرایی یکی از دغدغه‌های رئیسی بود
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر در ادامه، تکمیل و بهره برداری از طرح‌های اجرایی را یکی از دغدغه‌های شهید سید ابراهیم رئیسی دانست و گفت: با دستور ریاست جمهوری، سه سد خاییز، اخند و باغان در لیست مصوبات سفر نخست هیئت دولت به استان بوشهر قرار گرفت.

سد باغان و اخند شهرستان‌های دشتی، جم و عسلویه
 در مدار بهره برداری
علی محمدی عنوان کرد: این اقدام موجب آن شد تا در دومین سفر ریاست جمهوری به استان بوشهر، سد باغان و اخند به عنوان دو پروژه مهم تأمین آب شرب و صنعت که انتفاع آن به مردم شهرستان‌های دشتی، جم و عسلویه می‌رسد به مرحله آبگیری برسند و هم اکنون در مدار بهره برداری باشند.
وی افزود: علاوه بر دو پروژه مذکور، رهاسازی آب از سد خاییز شهرستان تنگستان نیز در تابستان ۱۴۰۲ برای نخستین بار در تاریخ کشاورزی این شهرستان رقم خورد تا وعده صادق شهید رئیسی که به صورت چهره به چهره با کشاورزان تنگستانی بیان شده بوده، تحقق یابد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر گفت: از دیگر برکات سفرهای رئیس جمهور فقید ایران به استان بوشهر، تصویب اعتبار و تکمیل طرح‌هایی در حوزه ارتقا راندمان آبیاری در بخش کشاورزی است که به حفظ منابع آب و بهبود معیشت کشاورزان کمک شایانی می‌کند.
علی محمدی اظهار کرد: تکمیل و بهره برداری از ایستگاه پمپاژ حاج مهدی در شهرستان دشتستان، تکمیل شبکه آبیاری و زهکشی دالکی-کلل و اجرای فاز اول خط انتقال سد خاییز از جمله پروژه‌های بهبود آبیاری در بخش کشاورزی است.

عبور استان بوشهر از تنش‌های آبی
وی با اشاره به شروع عملیات اجرایی سد دهرود در شهرستان دشتستان و سد باهوش در شهرستان تنگستان به عنوان آخرین یادگار از مصوبات سفر شهید سید ابراهیم رئیسی به استان بوشهر گفت: این طرح در یکی از مناطق کم برخوردار استان بوشهر که محل اسکان جمع کثیری از طوایف و عشایر منطقه است در حال ساخت است.
محمدی عنوان کرد: عملیات اجرایی سد دهرود با استقبال گرم بیش از ۳ هزار نفر از عشایر، طوایف و مردم منطقه از معاون اجرایی رئیس جمهور آغاز شد و معاون رئیس جمهور نیز حامل پیام سلام و تقدیر مرد محبوب مردم به مرزداران خلیج فارس بود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر عنوان کرد: موارد مطرح شده تنها بخشی از اقدامات جهادی بخش آب در سه سال اخیر استقرار دولت مردمی در استان بوشهر بوده است و با آینده نگری مناسب، ۴ طرح دیگر نیز برای عبور استان بوشهر از تنش‌های آبی آماده اجرا می‌باشد.
وی با گرامیداشت یاد شهدای خدمت و به ویژه رئیس جمهور فقید سید ابراهیم رئیسی و همراهان ایشان در سانحه دلخراش هوایی گفت: بدون شک مردم استان بوشهر با دیدن هر کدام از طرح‌های مذکور، قدردان و به یاد رئیس جمهور مردمی ایران خواهند بود هرکدام از این پروژه‌ها مانند یادگاری از این شهید خوشنام در استان بوشهر خواهند ماند.

بازنشر مرین‌پرس به نقل از اقتصاد سرآمد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

جایگاه هوش مصنوعی در زیر‌ساخت‌های بندری ایران

چ خرداد 9 , 1403
گروه راهبردی – محمد رحیمی – بنادر با در اختیار داشتن حدود ۸۰ درصد از تجارت جهانی مهم‌ترین دریچه تجارت ملی و بین ‌المللی محسوب می ‌‌شوند. مطابق با آمار ارائه شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران، طی سال های ۱۳۹۵ الی ۱۳۹۹ به طور متوسط حدود ۹۰ درصد […]

همچنین بخوانید: