آماده تعامل سازنده با کشورهای همسایه در حوزه اقتصاد «دریاپایه» هستیم

به گزارش بازار، عباس علی آبادی در نخستین رویداد بین المللی همتایابی در اقتصاد دریامحور ایران در بندرعباس گفت: تمام نوارساحلی از چابهار تا خرمشهر حائز اهمیت است اما هرمزگان به لحاظ زیر ساختی صنعتی اصولی که در آن شکل گرفته است از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی با بیان اینکه این رویداد بین‌المللی با تاکید بر توسعه هدفمند همکاری‌های تجاری داخلی و خارجی در میان نقش آفرینان حوزه اقتصاد دریا طراحی شده است، عنوان کرد: دریا از جهاتی مختلفی حائز اهمیت ویژه است از جمله بُعد غذایی، بُعد اقتصادی، بُعد محیط زیستی، بُعد تأمین آب شرب با استفاده از آب شیرین کن ها، گردشگری دریایی، تأمین انرژی.

وی با بیان اینکه استقرار شهرها درکنار دریا فرصت خوبی برای کسب و کارها است، مطرح کرد: از توانایی رسانه ها در جذب نیرو و منابع انسانی جهت فعالیت دریا محور بهره مند شویم.

علی آبادی با اشاره به اینکه دانش دریایی مقصد و هدف کمتر دانشگاه های ما بوده است، اضافه کرد: دانشگاه ها را به سمت دانش های دریا پایه هدایت کنیم.

وزیر صمت خاطرنشان کرد: دسترسی به دریا در جنوب و شمال فرصت بسیار خوبی اقتصادی را ایجاد کرده است که با ایجاد زیرساخت ها می توان در زمینه های اقتصادی بسیار زیادی فعالیت کرد.

وی، در بخش دیگری از سخنانش اشاره کرد: دسترسی به دریا از جنوب به شمال و کشورهای شرق به غرب دسترسی به آب های آزاد، احداث خطوط ریلی و احداث جاده ها فرصت های بسیار خوبی برای تجار، صنعتگران و فعالان اقتصادی است.

علی آبادی در حمایت از سرمایه گذاران گفت: آمادگی حمایت و واگذاری سرمایه گذاری از دولت به بخش خصوصی را داریم سرمایه‌گذاران نگران ریسک پذیری نباشند همچنین سرمایه گذاری گسترده ای انجام شده است که زیرساخت آینده را فراهم می‌کند و در ساخت شناورهای صیادی، تفریحی، تجاری آمادگی جذب سرمایه گذار را داریم.

علی آبادی توضیح داد: از برنامه های اقتصاد دریا محور صنایع استان بازدید کردیم و طرح هایی را افتتاح و پروژهایی را کلنگ زنی کردیم و امیدوارم دفعه دیگری برای افتتاح این پروژه ها به هرمزگان سفر کنم و همچنین طرح های خوبی در زمینه ساخت ورق های مورد نیاز صنایع دریایی کارخانه ای کلنگ زنی شد که نتیجه بسیار خوبی برای صنایع دریایی خواهد داشت.

وی، مطرح کرد: اقتصاد دریامحور از جمله اصلی ترین پتانسیل های توسعه ای ما است مقام معظم رهبری بر این موضوع اهتمام کرده اند و دستور داده اند و دولت جهت تحقق این اهداف بسیج شده است.

وزیر صمت ادامه داد: در صنعت در سه بخش فعالیت اساسی می کنیم که اولین موضوع در زمینه پیشرانه های دریایی است و وزارت صمت در این حوزه برنامه ریزی جامع ای دارد و با توجه به پیشرفت هایی که مطلع هستم نباید نگران پیشرانه ها باشیم امروز ظرفیت شناورهای داخل کشور کاملاً بومی و قابل اتکا است.

علی آبادی، اضافه کرد: امروز در تدارک توسعۀ صنعتی آن هستیم ما به لحاظ دانشی به این ظرفیت رسیده ایم و از نمونه هایی که ساختیم نتیجه گرفتیم و به صورت صنعتی با قیمت اقتصادی به مراتب بهتر و با کیفیتی کاملاً رقابتی از کالاهای خارجی به مردم تقدیم کنیم.

وزیر صمت، اظهار داشت: موضوع دوم تولید شناورهای دریایی است و از آنجا که ناوگان دریایی با توجه به فرسودگی نیاز به احیا دارد در این زمینه نیز اقداماتی انجام شده است که فرصت بسیار خوبی برای سازندگان و صنعتگران داخلی فراهم شده است. وی، مطرح کرد: وزارت صمت قاطعانه از هر گونه تعامل همکاری بین شرکت های داخلی و خارجی حمایت می کند.

وزیر صمت، خاطرنشان کرد: تمام نوار ساحلی از چابهار تا خرمشهر مهم است اما با شکل گیری زیرساخت های صنعتی در استان هرمزگان آن را با اهمیت‌تر کرده است.

گفتنی است، با حضور وزیر کشور نخستین نمایشگاه رویداد بین المللی همتایابی اقتصاد دریامحور در قشم افتتاح شد.

همچنین غرفه های سفارت های بولیوی، چین، قطر، قرقیزستان، نروژ، کوبا، برزیل، کره جنوبی، عراق، منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان، شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سازمان شیلات ایران، استانداری هرمزگان، شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی، منطقه آزاد چابهار، منطقه آزاد اروند، وزارت صنعت، معدن و تجارت، مگا موتور سازمان منطقه آزاد قشم و شورایعالی صنایع دریایی کشور با آمادگی کامل در زمینه معرفی اقتصاد دریا محور و توسعه هدفمند همکاری های تجاری داخلی و بین المللی در این رویداد همتایابی شرکت کرده اند.

بازنشر مرین‌پرس به نقل از تحلیل بازار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

رئیس کمیته مدیریت بنادر و حمل و نقل دریایی ستاد اربعین منصوب شد

چ اردیبهشت 26 , 1403
تین نیوز علی اکبر صفایی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به ریاست کمیته مدیریت بنادر و حمل و نقل دریایی ستاد اربعین وزارت راه و شهرسازی منصوب شد. به گزارش تین نیوز به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، سید کمال هادیان فر معاون حمل […]

همچنین بخوانید: