عقد همکاری 10 ساله ایران و هند در چابهار

عقد همکاری 10 ساله ایران و هند در چابهار

بالاخره، هند به دعوت سازمان بنادر و دریانوردی ایران پاسخ داد و برای عقد قرارداد به ایران آمد. به این صورت، قرارداد تجهیز و بهره‌برداری از پایانه‌های کانتینری و کالای عمومی بندر شهیدبهشتی چابهار توسط شرکت IPGL هند به امضا رسید و هند اپراتور رسمی بندر چابهار شد.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، در مراسمی با حضور مهرداد بذرپاش، وزیر راه و‌شهرسازی ایران و سارباناندا سونوال وزیر بنادر، کشتیرانی و‌ آبراهه‌های هند قرارداد تجهیز و بهره‌برداری از پایانه‌های کانتینری و کالای عمومی بندر شهیدبهشتی چابهار توسط شرکت IPGL هند به امضا رسید.

برای تحقق اهداف کلان، از طریق انعقاد قرارداد تجهیز و بهره‌برداری از بندر شهیدبهشتی چابهار اقدامات گوناگونی پیش‌بینی و تفاهم شد که سازمان بنادر و‌دریانوردی بخشی از ترمینال‌های کالاهای عمومی و کانتینری بندر شهیدبهشتی چابهار را به مدت ۱۰ سال در اختیار طرف هندی قرار دهد.

تقویت و تسهیل همکاری‌های ترانزیتی هند و افغانستان از طریق ایران، توسعه محور شرق و سواحل مکران، توسعه همکاری‌های منطقه‌ای ایران، هند و روسیه برای سرمایه‌گذاری‌های مشترک در تکمیل زیربناهای منطقه‌ای حمل و‌نقل و ترانزیت از اهداف دیگر این قرارداد است.

همچنین‌طرف هندی به منظور تجهیز و‌ توسعه بندر شهید بهشتی چابهار ، به میزان‌۱۲۰ میلیون دلار در تامین تجهیزات راهبردی بندر و همچنین بیش از ۲۵۰ میلیون دلار در زیر ساخت های حمل و‌نقلی چابهار تامین اعتبار خواهد کرد.

بر اساس این قرارداد، طرفین متعهد به ایفای تعهدات خود در تسهیل ترانزیت در مسیر کریدور شمال جنوب بوده و به توسعه خطوط کشتیرانی بین بنادر دو‌کشور و جذب بارهای ترانزیتی کانتینری اقدام خواهند کرد .

بازنشر مرین‌پرس به نقل از ترابران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

آسیا بزرگترین وارد کننده LNG جهان

د اردیبهشت 24 , 1403
  به گزارش گروه بین‌الملل مانا، سایت پورت نیوز اعلام کرد: در حالی کشور‌ها‌ی نام برده وارد کنندۀ بزرگ و عمدۀ گاز LNG هستند که سهم واردات آن‌ها نسبت به سال ۲۰۲۱ میلادی کاهش نشان می‌دهد، این کشور‌ها در سال ۲۰۲۱ میلادی، ۵۳ درصد از گاز LNG آسیا را به […]
آسیا بزرگترین وارد کننده LNG جهان

همچنین بخوانید: