کاهش ۱۸ درصدی نرخ وقوع حوادث ناشی از کار در بنادر کشور/ ارتقای شرکت‌های خصوصی فعال در بنادر بازرگانی الزام آور است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بنادرودریانوردی، عبدالله جعفری در نشست با مدیران بنادر استان بوشهر اظهار کرد: در سال 1402 با بیش از 158 میلیون تن نخلیه و بارگیری در بنادر کشور شمار حوادث با تداوم روند کاهشی در 6 سال اخیر مواجه بوده و بر اساس شاخص ایمنی عملیات بندری در جشنواره شهید رجایی نسبت به سال گذشته در بنادر کشور بهبود ۳۳ درصدی حاصل شده است.

وی بیان کرد: در سال گذشته نیز از کل حوادث به ثبت رسیده در بنادر کشور، 74 درصد آن دارای پیامد و جراحات سطحی بوده است.

جعفری ادامه داد: حوادث منجر به فوت ناشی از کار نیز در سال گذشته در مقایسه با سال ماقبل کاهش 28 درصدی داشته است.

مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد: با وجود بیش از 450 شرکت فعال و بیش از 31 هزار کارگر در محیط بنادر کشور که در واقع یکی از بزرگ‌ترین واحدهای صنعتی کشور با ریسک‌های بالای عملیاتی است، کاهش چشمگیر روند وقوع حوادث انسانی، نشان‌دهنده تلاش همگانی و عزم جدی سازمان بنادر و دریانوردی برای ایمن تر شدن بنادر کشور است. 

جعفری افزود: با توجه به اهمیت مقوله ایمنی در حوزه HSE، تمرکز ۵۰ درصد از کلیه سیاست گذاری‌، برنامه‌ریزی و اقدام‌های کلان بر روی ارتقا ایمنی بنادر بنا گذاشته شده است. 

وی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار کرد: بندر بوشهر  علاوه بر توجه ویژه به موضوعات HSE در محیط های کاری به وضعیت ایمنی حریق بندر نیز توجه ویژه‌ای داشته و در مجموع نکته اتکایی برای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی در شهر و استان بوشهر است. 

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر نیز گفت: نیروی انسانی بالاترین سرمایه هر سازمان است که باید در ارزیابی‌های پنج ساله سیر سلامت آنان مورد ارزیابی قرار گیرد. 

محمد شکیبی نسب افزود: کار در بنادر فوق العاده پر اضطراب و پراسترس است که اثرهایی مخرب روی کارکنان می گذارد و با چنین شرایطی باید یک سری برنامه های برای مدیریت اضطراب و استرس کارکنان اجرایی شود. 

وی ادامه داد: در بنادر استان بوشهر با هدف پیشگیری از حوادث قوانین و مقررات سختگیرانه‌ای لحاظ شده و تمامی شرکت های ملزم به بهره گیری از نیروی متخصص در حوزه HSE شدند و همچنین شرکت های نا ایمن با ریسک بالا، در صورت عدم ارتقا وضعیت ایمنی خود به طور قطع با محدودیت‌هایی مواجه خواهند شد. 

وی افزود: الزام به رعایت استانداردها و  قوانین در حوزه موضوعات HSE برای تمامی شرکت‌ها تدقیق خواهد شد.

بازنشر مرین‌پرس به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

توضیح علمی معمای مثلث برمودا

ش اردیبهشت 22 , 1403
منطقه ای در اقیانوس اطلس شمالی بین فلوریدا، پورتوریکو و برمودا قرار دارد، که با ناپدید شدن مرموز قایق‌ها و هواپیماها، جایگاهی افسانه‌ای پیدا کرد.   به گزارش پایگاه خبری گفتمان دریا، و به نقل از یورونیوز؛ یکی از مشهورترین حوادث در سال ۱۹۴۵ میلادی روی داده بود؛ یعنی زمانی […]

همچنین بخوانید: