ترکش‌های بحران حمل‌ونقل در دریای سرخ بر صنایع آلمان

ترکش‌های بحران حمل‌ونقل در دریای سرخ بر صنایع آلمان

در حالی که صنعت آلمان به اختلالات عرضه در پی همه‌گیری کرونا و جنگ اوکراین عادت کرده، ناآرامی‌های دریای سرخ و کاهش ترافیک در این دریا، جدیدترین مورد اثرگذار بر این اختلالات در آلمان است که بخش مواد شیمیایی این کشور را تحت تاثیر قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، خبرگزاری رویترز در گزارشی با اشاره به مشکلاتی که حوثی‌ها در دریای سرخ برای کشتی‌های تجاری ایجاد کرده‌اند اشاره کرده که واردات از آسیا به اروپا زمان‌برتر شده و از قطعات خودرو و تجهیزات مهندسی گرفته تا مواد شیمیایی و اسباب‌بازی با تاخیر قابل توجهی به اروپا می‌رسند؛ زیرا اغلب کشتی‌های کانتینری مجبورند به‌جای عبور از دریای سرخ از مسیر جنوب آفریقا بار خود را به مقصد برسانند.

در حالی که صنعت آلمان به اختلالات عرضه در پی همه‌گیری کرونا و جنگ اوکراین عادت کرده، کاهش ترافیک جدیدترین مورد اثرگذار بر این اختلالات در آلمان است که بخش مواد شیمیایی این کشور را تحت تاثیر قرار داده است.

بخش مواد شیمیایی آلمان با فروش سالانه ۲۶۰ میلیارد یورو، سومین صنعت بزرگ این کشور پس از خودرو و مهندسی است و برای حدود یک سوم واردات خود از خارج از اروپا به آسیا متکی است.

مارتینا نایزونگر مدیرعامل شرکت «گچم» که مواد شیمایی را برای مشتریان بزرگ صنعتی مخلوط و در بطری قرار می‌دهد در این زمینه می‌گوید: «بخش تدارکات ما در حال حاضر سه برابر بیش از قبل برای به دست آوردن موارد مورد نیاز کار می‌کند و این هزینه‌های ما را هم افزایش داده و محصولات هم با تاخیر بیشتری آماده می‌شوند.»

در نتیجه این تاخیرها برای شرکتی که فروش سالانه آن حدود ۲ میلیون یورو است تولید قرص‌های ماشین ظرفشویی و تمیزکننده‌های دستشویی را کاهش داده است چرا که این شرکت نمی‌تواند به اندازه کافی سیترات تری سدیم و همچنین سولفامیک و اسید سیتریک دریافت کند.

ردیابی تاثیر حملات حوثی‌ها بر تجارت جهانی

نایزونگر با اشاره به اینکه شرکت در حال بررسی سیستم سه شیفت خود است، افزود: «اثرات امواج ناشی از فشار حمل‌ونقل می‌تواند دست‌کم برای نیمه اول سال ۲۰۲۴ به‌عنوان یک مشکل باقی بماند.»

او همچنین تاکید کرد که چنین مشکلاتی باعث نارضایتی و بحران در روابط ما با مشتریان نیز می‌شود.

نایزونگر گفت: «اگر به جای شش بار، سه بار کامیون دریافت کنیم، هر مشتری فقط بخشی از مقدار سفارش خود را دریافت می‌کند، اما در این صورت هر کسی حداقل چیزی دریافت می‌کند.»

سازنده بزرگ‌تر مواد شیمیایی تخصصی به نام اوونیک یکی دیگر از شرکت‌هایی است که در اثر اختلال در مسیر دریایی دریای سرخ با مشکل رو به رو شده است. به گفته مسئولان این شرکت آلمانی کشتی‌ها در این مدت مجبور شده‌اند حتی در عرض چند روز سه بار تغییر مسیر بدهند تا مشکلی برای محموله‌های آنها پیش نیاید.

این شرکت می‌گوید که در تلاش است تا با سفارش دادن زودتر و تغییر به حمل‌ونقل هوایی، که به دلیل ممنوعیت حمل برخی مواد شیمیایی با هواپیما باید با یک توقف در مسیر صورت گیرد، تغییرات این تاخیرها و مشکلات دریایی را کاهش دهد.

افزایش هزینه‌ها به دنبال اختلالات دریای سرخ

اداره صنعت آلمان VCI مدت‌هاست به وابستگی به واردات آسیایی اشاره کرده و از کاهش آن حمایت کرده اما می‌گوید تاخیر وارد شده در پی اختلالات در دریای سرخ هزینه‌های جدیدی را به صنایع این کشور وارد کرده است.

هنریک ماینکه، اقتصاددان ارشد VCI، در این زمینه می‌گوید: «این تاثیرات به‌ویژه در شرکت‌های مواد شیمیایی ریز و تخصصی متوسط قابل توجه است. این شرکت‌ها اغلب بخش قابل توجهی از مواد خام خود را از آسیا تامین می‌کنند و طبیعتاً اختلال وارد شده در دریای سرخ برای آنها یک مشکل قابل توجه به شمار می‌رود.»

بحران حمل‌ونقل دریای سرخ در حالی رخ می‌دهد که اقتصاد آلمان به دلیل رکود اقتصادی و همچنین هزینه‌های بالای نیروی کار و انرژی تحت فشار است. بر اساس گزارش‌ها بخش مواد شیمیایی اروپا، همراه با خودروها و خرده‌فروشی، آسیب‌پذیرترین بخش‌هایی هستند که از این اختلال آسیب می‌بیننند.

علاوه بر تاخیر در واردات، کارخانه‌های مواد شیمیایی به هزینه‌های سوخت بالاتر اشاره می‌کنند، زیرا تانکرهای‌ی که مواد خام حیاتی را حمل می‌کنند حدود ۱۴ روز بیشتر طول می‌کشد تا وارد شوند و به افزایش هزینه‌ها می‌انجامد؛ افزایشی که مشتری‌ها هم مجبور خواهند بود بهایش را بپردازند.

بازنشر مرین‌پرس به نقل از ترابران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

افزایش 2 برابری هزینه اجاره نفتکش ها

د بهمن 2 , 1402
تین نیوز نفتکش های افرامکس که حدود ۷۰ هزار بشکه نفت حمل می کنند با افزایش دو برابری از اواسط دسامبر در حال حاضر به ۸۰ هزار دلار در روز رسیده است. نرخ اجاره کشتی های سوئزمکس نیز که در مسیر آسیا به اروپا تردد می کنند با حدود ۵۰ […]

همچنین بخوانید: