آمادگی دانشگاه امیرکبیر برای ارائه آموزش‌ های تخصصی در حوزه بنادر و دریانوردی

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر از امکان ارائه آموزش‌های حوزه بنادر و دریانوردی در دوره‌های کارشناسی و ارشد خبر داد و گفت: علاوه بر آن دانشگاه صنعتی امیرکییر می ‌تواند به صورت کوتاه مدت یا بلند مدت آموزش ‌های تخصصی در حوزه بنادر و دریانوردی ارائه دهد.

به گزارش مارین نیوز، دکتر علیرضا رهایی در نشست روز دوم دی ماه مسئولان سازمان بنادر و دریانوردی با مسئولان دانشگاه بر ضرورت کسب گواهی تخصصی برای فعالیت در حوزه بنادر و دریانوردی تاکید کرد و گفت: دانشگاه‌ها می‌توانند در زمینه ارائه بسته جامعی از آموزشی‌های تخصصی کوتاه مدت یا بلند مدت (سه تا دو ساله) در حوزه مهندسی بنادر و دریانوردی اقدامات خوبی را ارائه دهند به گونه‌ای که  سازمان بنادر خود بحث هدایتگری و نظارت کلی را پیش ببرد.

وی در ادامه تصریح کرد: علاوه بر موارد فوق در حوزه بنادر و دریانوردی می‌توان آموزش‌های منتهی به کسب مدرک در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را در پردیس دانشگاه تدوین و پیگیری کرد.

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه در حوزه بنادر و دریانوردی می‌شود اقدامات تحقیقات محور عامی مثل اقتصاد دریا را در دانشگاه مطرح کرد، افزود: البته این حوزه موضوعات بسیاری را در بر می‌گیرد. در حال حاضر ما با بسیاری از سازمان‌ها در قالب سامانه ساتع کار می‌کنیم و تجربه خوبی نیز با سازمان راهداری انجام دادیم که می‌توان آن را در حوزه بنادر و دریانوردی نیز اجرایی کرد.

رهایی همچنین از تشکیل کمیته مشترک دانشگاه صنعتی امیرکبیر با صنایع فولاد خبر داد و افزود: در این کمیته سه و نیم میلیارد تومان بودجه در نظر گرفتند که اگر پایان نامه‌ها متناسب با نیازها باشند و از طرف کمیته معرفی شوند مورد حمایت قرار  بگیرند.

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر از تدوین طرح جامع آموزش مهندسی کشور خبر داد و گفت: حدود یک سالی است روی این طرح که یک طرح بین دانشگاهی است، کار کردیم. در واقع این طرح کلان آموزش‌های مهندسی ما را نشان می‌دهد و  مراحل تایید نهایی خود در وزارت علوم را نیز طی کرده است و در صورت ابلاغ کل آموزش مهندسی کشور در این قالب قرار می‌گیرد به طوری که مباحث مهارت محوری در آن به خوبی دیده شده است.

رهایی خاطرنشان کرد: در زمینه سیستم‌های ساحلی ما گروه پایش در دانشگاه صنعتی امیرکبیر داریم که در بحث پایش سلامت بین دانشکده مهندسی دریا و دانشکده مهندسی عمران کارهای بزرگی نظیر پایش سلامت برج میلاد را انجام می دهند. بنابراین یکی از زمینه‌های خوبی که در خصوص سازه‌های بندری بخصوص از نظر حساسیت، سلامت و خوردگی که ممکن است، مطرح شود می‌توان کارهای بزرگی را انجام داد.

وی گفت: رویکرد دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این دوره مبنی بر حل مسائل صنعت و پشتیبانی از نیازهای کشور در حوزه‌های مختلف صنعتی است.در این زمینه سه حوزه مهندسی دریا، مهندسی هوا فضا و هوش مصنوعی اولویت‌های دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این دوره تعریف شده است.

رهایی افزود: ابلاغ سیاست های کلی توسعه دریا محور توسط مقام معظم رهبری به دولت، ضرورت و نیاز همکاری بین سازمان بنادر و دانشگاه صنعتی امیرکبیر را الزامی می کند ؛ این دانشگاه دارای یک دانشکده مهندسی دریا با سابقه طولانی و موفق هم در تربیت نیروی انسانی متخصص و هم در انجام پروژه های صنعتی دریائی تأثیر گذار است.

در ادامه دکتر علی اکبر صفائی معاون وزیر راه و رئیس سازمان بنادر نیز در این نشست گفت: تلاش می کنیم با رفع موانع و مشکلات همکاری  و تعامل سازنده بین این دو سازمان به بهترین شکل صورت گیرد.

وی بر ضرورت و اهمیت همکاری سازمان بنادر و دریانوردی با دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد و گفت: سازمان بنادر و دریانوردی  آمادگی دارد از پایان‌نامه‌های دانشجویی در راستای رفع نیاز این سازمان حمایت مالی به عمل آورد. همچنین  جذب ۲۰۰ نفر از نخبگان را در دستور کار خود دارد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ورود ۱۵۰ دستگاه کامیون ملکی به ناوگان گروه کشتیرانی

ی دی 3 , 1402
یکشنبه, 3 دی 1402 گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با خرید ۱۵۰ دستگاه کامیون ملکی، حرکت جدی خود را برای تبدیل شدن به یک شرکت حمل‌و‌نقل لجستیکی آغاز کرده است. به گزارش پایگاه خبری ترابران به نقل از روابط عمومی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به‌منظور […]

همچنین بخوانید: