پیشنهاد تشکیل شورای‌ عالی توسعه دریامحور

رئیس کمیسیون عمران مجلس در نامه‌ای به مخبر معاون اول رئیس‌جمهوری خواستار تشکیل شورای عالی توسعه دریامحور با محوریت وزارت راه و شهرسازی شد.

محمدرضا رضایی کوچی در این نامه با تاکید بر اینکه وزارت راه و شهرسازی بیشترین مأموریت و مسئولیت و افزون ترین سازماندهی‌های عملیاتی و تجربه‌های اجرایی علمی و تخصصی در امور اقیانوسی، دریایی ساحلی و جزایر کشور را بر عهده دارد، خواستار تشکیل شورای عالی و ستادی ملی با ریاست معاون اول رئیس‌جمهور و محوریت وزارت راه شده است.

در بخشی از این نامه آمده است؛ دریاها و خصوصاً دریاهای آزاد و اقیانوس ها از مواهب الهی است که ذخایر و منابع سرشاری برای زمینه سازی رشد علم و فناوری، افزایش کار و ثروت، تامین نیازهای حیاتی و تولید اقتدار و بستر مناسبی برای تمدن سازی دارد. ایران می تواند با بهره گیری مدبرانه از ساحل، پسکرانه و جزایر متعدد و متنوع خود، در آبهای پیرامونی خلیج فارس دریای عمان و دریای خزر و با حضور مؤثر در فراساحل، دریا و اقیانوس و بهره گیری از آنها- به عنوان یک پیشران و محور توسعه- جایگاه شایسته‌ای در منطقه و جهان برای خود احراز کند.

بیش از هرجای دیگری از آن مقام به عنوان معاون اول رئیس جمهور انتظار می رود تا با تشکیل و راه اندازی شورای عالی یا ستادی ملی، چنین مسئولیت پر اهمیتی را با محوریت وزارت راه و شهرسازی، به عنوان اصلی ترین دستگاهی که بیشترین مأموریت و مسئولیت و افزون ترین سازماندهی‌های عملیاتی و تجربه‌های اجرایی علمی و تخصصی در امور اقیانوسی، دریایی ساحلی و جزایر کشور را بر عهده دارد، مدیریت کند. در این مسیر پر چالش، مجلس شورای اسلامی و کمیسیون عمران، با نهایت همراهی و همکاری، همواره تسهیل گر و حمایت کننده خواهد بود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

هواشناسی قشم: شناورهای سبک از رفتن به دریا خودداری کنند

ش آذر 25 , 1402
قشم – ایرنا – رییس اداره هواشناسی جزیره قشم گفت:‌ با توجه به وزش باد نسبتا شدید شمال شرقی بر روی تنگه هرمز امروز (شنبه) شناورهای سبک در ساعت صبح تا ظهر از رفت و آمد در مناطقی چون قشم، هرمز، لارک، هنگام، تُنب بزرگ و کوچک و جزیره ابوموسی خودداری کنند و تمهیدات […]

همچنین بخوانید: