آنکتاد برای مقابله با چالش‌ها و بحران‌های جهانی تلاش می کند

دبیرکل آنکتاد با اشاره به بحران‌های آبشاری که مناطق مختلف جهان را در زمینه غذا، انرژی و منابع مالی تهدید می‌کند تاکید کرد: سازمان ملل و آنکتاد تمامی تلاش‌های خود را برای حل و کاهش بحران‌ها به سرانجام خواهد رساند.

به گزارش سی نیوز به نقل از گروه بین الملل مانا به نقل از سایت آنکتاد؛ خانم «Rebeca Grynspan» دبیرکل سازمان کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) با نگاهی به بحران‌های سال گذشته خاطر نشان ساخت: در سال ۲۰۲۲ میلادی بحران‌های سخت جهانی به منصه ظهور رسید و باعث تنش‌هایی در مناطق مختلف جهانی شد.

جنگ اوکراین، بلایای طبیعی، بالارفتن هزینه‌های زندگی و مسائل پیرامونی که بعد از کووید ۱۹ گریبانگیر جهانیان شد، قیمت مواد غذایی و انرژی را به شدت افزایش داد. پیرو این تنش‌ها و بحران‌ها فقر و ناامنی غذایی به سطح هشدار دهنده‌ای رسید.

افزایش نرخ بهره باعث فرار سرمایه و پایین آمدن ارزش پول در برخی کشور‌ها شد. به طور کلی سیستم تجارت جهانی دچار اختلال شد.

دبیرکل آنکتاد در ادامه این یادداشت بحران‌های موجود در سال گذشته و سال ۲۰۲۳ میلادی را بحران‌های آبشاری نامید و یاد‌آور شد: آنکتاد جهان را برای مقابله با این چالش‌ها فرا خواند به گونه‌ای که در مارس ۲۰۲۲ میلادی «آنتونیو گوتروش» دبیرکل سازمان ملل نسبت به تأسیس گروه جهانی واکنش به بحران‌ها (GCRG) اقدام کرد.

این گروه با تأمین منابع مالی از سوی این سازمان تلاش خود را برای پایین آوردن و کاستن بحران‌ها به عمل آورد.

وی تأکید کرد برخی از تلاش‌های آنکتاد که از سوی سازمان ملل رهبری می‌شد این بود که سازمان کنفرانس توسعه تجارت به عنوان یکی از مذاکره کنندگان توافقنامه صدور غلات از دریای سیاه بود که در ژوئیه سال ۲۰۲۲ میلادی در استانبول اجرا شد و روسیه توافق کرد اوکراین بدون آنکه موانعی در پیش داشته باشد نسبت به صادرات غلات و کود شیمیایی به بازار جهانی اقدام کند که این کار به کاهش قیمت مواد غذایی در سراسر جهان کمک کرده و در بسیاری کشور‌ها نرخ‌ها را تثبیت کرد.

آنکتاد در تلاش به کاهش بحران‌ها سعی کرد پیرامون اختلالاتی که در زمنیه لجستیک دریایی در زمینه صدور کالا به کشور‌های آفریقایی پیش آمده بود، پیمان بریج تاون را منعقد کند که اثرات سودمندی برای رسیدن مواد غذایی به کشور‌های آفریقایی داشت.

در پایان این یادداشت آمده است: در حال حاضر مسیر‌های زیادی پیش روی ما قرار دارد و جهان از بحران‌های موجود رنج می‌برد، زیرا ثبات مالی جهان زیر سوال است و هزینه‌های زندگی متاسفانه به جای کاهش بالاتر می‌رود.

به هرحال مأموریت بلندی در پیش داریم که در سال ۲۰۲۴ میلادی همزمان با جشن‌های شصتمین سالگرد تأسیس این سازمان اعلام خواهد شد و ما مأموریت‌های خود را اعلام خواهیم کرد.

باز تأکید می‌کنم آنکتاد از هیچ تلاشی برای حل بحران‌ها دریغ نخواهد کرد، زیرا زمان در حال تغییر است و ما باید تغییر کنیم.

 

بازنشر خبر: سی نیوز

منبع: https://mana.ir/fa/news/96249

لینک کوتاه: https://seanews.ir/48963

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

میانگین شاخص ترکیبی کانتینر در هفته‌ گذشته اعلام شد

ی تیر 4 , 1402
میانگین شاخص ترکیبی بر‌اساس اعلام مؤسسه Drewry WCI از ابتدای سال ۲۰۲۳ تا امروز برای هر کانتینر ۴۰ فوتی در هفته منتهی به ۲۲ ژوئن به ۱۸۲۲ دلار رسید که ۸۶۶ دلار کمتر از میانگین ۱۰ ساله است. به گزارش سی نیوز به نقل از گروه بین‌الملل مانا به نقل […]

همچنین بخوانید: