پرورش جلبک در استان بوشهر افزایش می‌یابد/ گسترش کشت «اسپیرولینا»

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: جلبک اسپیرولینا یک جلبک سبزآبی با خواصی فوق العاده و حیرت انگیز است که دارای کاربردهای فراوانی است.

این جلبک برای تولید محصولات مرتبط با سلامت و زیبایی کاربردهای فراوانی داشته و در این صنایع به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اسپیرولینا حاوی مقدار فراوانی پروتئین، ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان است و می‌تواند به خوبی کمبودهای سلولی و تغذیه‌ای سلول‌های بدن و پوست را برطرف نماید.

اسپیرولینا بیش از ۶۰ درصد پروتئین دارد که بیشترین میزان پروتیئن روی کره زمین است و می‌تواند تمام اسیدآمینه‌های لازم برای بدن را تأمین کند.

جلبک اسپیرولینا می‌تواند به خوبی فلزات سنگین و سموم را به خود جذب کند و باعث حذف آنها از سلول‌های پوستی و بدن شود.

این جلبک غنی از کلروفیل است که یکی از بهترین مواد پاک کننده طبیعی است و می‌تواند در از بین بردن فلزات سنگین و سموم مؤثر باشد و باعث ایجاد پوستی شفاف و لطیف‌تر شود.

 پرورش جلبک در استان بوشهر افزایش می‌یابد/ گسترش کشت «اسپیرولینا»

صدور مجوز برای طرح‌های پرورش جلبک

مدیرکل شیلات استان بوشهر بعد از ظهر سه‌شنبه در بازدید از مجتمع پرورش جلبک اسپیرولینا در دهرود سفلی اظهار داشت: میکرو جلبک‌ها دارای اهمیت و مصارف بسیار بالایی هستند.

عقیل امینی اضافه کرد: چند دهه است که در دنیا جلبک‌ها به عنوان منابع بسیار مفیدی برای انسان، حیوان و محیط زیست شناسایی شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: از این رو پرورش و بهره‌برداری از آنها در سال‌های اخیر رونق یافته و در ایران نیز این حوزه در حال توسعه است و اداره کل شیلات استان بوشهر از این طرح حمایت می‌کند.

مدیرکل شیلات استان بوشهر ادامه داد: به زودی یک واحد دیگر از پرورش جلبک در استان به بهره‌برداری خواهد رسید و همچنین چندین طرح جدید در استان در حال اخذ مجوز است.

توسعه پرورش ماکروجلبک‌ها

امینی یادآور شد: اداره کل شیلات استان به زودی پرورش ماکروجلبک‌ها را نیز در دستور کار دارد.

وی گفت: اسپیرولینا نوعی جلبک سبز آبی است که پروتئین، آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی بی‌شماری دارد.

امینی اضافه کرد: طبق محاسبات صورت گرفته، این جلبک مفید حاوی ۴۰ تا ۸۰ درصد پروتئین است و سرعت رشد آن بسیار زیاد است.

مدیر کل شیلات استان بوشهر ابراز داشت: با توجه به تقاضای بالای بازار مصرف و نیاز به حداقل هزینه برای کشت آن، می‌توان به پرورش آن به عنوان شغلی پردرآمد نگاه کرد.

 پرورش جلبک در استان بوشهر افزایش می‌یابد/ گسترش کشت «اسپیرولینا»

حمایت از طرح‌های پرورش جلبک

استاندار بوشهر نیز در این بازدید اظهار داشت: استفاده از جوانان خلاق و فناور و بهره‌وری از مجموعه‌های دانش‌بنیان موجبات موفقیت در امور می‌شود و در ایجاد اشتغال پایدار نیز بسیار اثربخش است.

احمد محمدی زاده افزود: راه‌اندازی مجتمع پرورش جلبک دامی و تکمیل زنجیره ارزش محصول در حوزه فرآوری و بازار و …مورد تاکید است و مدیریت استان در این راستا از همه توان خود بهره می‌برد.

استاندار بوشهر از تلاش برای حمایت از واحدهای تولید جلبک خبر داد و خاطر نشان کرد: مشکلات و دغدغه‌های این مجتمع، بررسی و راهکارهای لازم برای رفع آنها اتخاذ شود.

محمدی‌زاده از افزایش ظرفیت پرورش جلبک در این استان خبر داد و تصریح کرد: با راه‌اندازی واحدهای جدید، میزان تولید ریز جلبک از ۱۸ تن در سال گذشته، به ۴۰ تن در سال جاری افزایش می‌یابد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

اهمیت بندر ماهشهر برای تکمیل زنجیره تامین انرژی

س خرداد 16 , 1402
اهمیت بندر ماهشهر برای تکمیل زنجیره تامین انرژی میلاد پاشازاده کد خبر : 1665 ۱۴۰۲/۰۳/۱۶ عملیات ‌پهلودهی و جداسازی کشتی‌های نفتکش و فرآورده های نفتی در بندر صادراتی ماهشهر، نقش مهمی در زنجیره‌ ارزش نفت و گاز کشور دارد.

همچنین بخوانید: