برنامه سازمان دریایی و بندری سنگاپور برای سوخت پاک

به گزارش سی نیوز به نقل از  پایگاه خبری گفتمان دریا؛ در راستای تلاش‌های کربن‌زدایی در دنیا، سازمان دریایی و بندری سنگاپور (MPA) نیز اعلام کرد: تمام کشتی‌های بندری موظف خواهند شد تا سال ۲۰۳۰ کاملاً الکتریکی شوند، و از سوخت‌های زیستی B۱۰۰ یا سازگار با سوخت‌های صفر خالص مانند هیدروژن استفاده کنند.

تغییر از موتور‌های دیزلی به باتری ­علاوه بر کاهش آلاینده­‌ها، مزایای متعددی از جمله تعمیر و نگهداری کمتر، بهره‌­وری بیشتر انرژی و آلودگی صوتی کمتر را به همراه دارد.

وزیر حمل و نقل سنگاپور، «چی هونگ تات» تصریح کرد: MPA به اعضای کنسرسیوم توسعه کشتی­‌های تمام الکتریکی تا سال ۲۰۲۵ میلادی کمک مالی خواهد کرد.

گفتنی است؛ اولین کشتی باری تمام الکتریکی در بندر سنگاپور با نام Hydromover در سپتامبر سال گذشته ساخته شد.

انتظار می‌رود که Hydromover، به عنوان اقتصادی‌ترین و دوست‌دارترین کشتی باری محیط زیست در سنگاپور باشد که هزینه سوخت را تقریباً تا ۷۷ درصد کاهش می‌دهد و حدوداً ۷۵۲ تُن از انتشار گاز‌های گلخانه‌ای (GHG) از جو کاسته خواهد شد.

کنسرسیوم Goal Zero یکی از سه شرکتی است که کمک مالی اعطایی توسط سازمان بنادر دریایی و مؤسسه دریایی سنگاپور در آگوست ۲۰۲۱ میلادی برای تحقیق، توسعه، استقرار و تجاری سازی یک کشتی باری کاملاً الکتریکی با راه حل­‌های زیرساخت باتری قابل تعویض دریافت کرد. انتظار می­‌رود این کشتی در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ میلادی نهایی و راه اندازی شود و در سال ۲۰۲۴ میلادی آماده تجاری سازی شود.

علاوه بر این، Shift Clean Energy، SeaTech و شرکت انرژی Vitol برای یک پروژه برق‌رسانی دریایی برای تحویل اولین تانکر‌های هیبریدی سنگاپور با یکدیگر همکاری کرده‌اند.

به عنوان بخشی از این پروژه، حداکثر چهار تانکر هیبریدی توسط SeaTech با استفاده از سیستم­های ذخیره انرژی Shift (ESS) طراحی خواهد شد.

کشتی‌های مورد بحث در اختیار V-Bunkers، شرکت عملیات پناه‌گاه Vitol قرار می‌گیرند و مجهز به سیستم‌های مدیریت باتری و ESS ۴۸۰ کیلووات ساعتی Shift خواهند بود.

لازم به ذکر است؛ این امر منجر به بهبود بهره‌­وری سوخت و کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌­ای (GHG) تا حدود ۱۰ درصد در سال می‌­شود.

اداره بندر خاطر نشان ساخت؛ آزمایش نصب ایستگاه­‌های شارژ شناور‌های برقی و همکاری با مؤسسات تحقیقاتی را برای شناسایی مکان­های مناسب برای شارژ زیرساخت­ها و نیروی برق به عنوان بخشی از تلاش­های خود برای برق‌­رسانی به کشتی­‌های خود آغاز خواهد کرد.

MPA برنامه‌های خود را برای راه‌اندازی یک فراخوان در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ میلادی درخصوص پیشنهادات برای طراحی و توسعه، تجمیع تقاضا و تامین مالی سبز درخصوص کشتی‌های بندری الکتریکی جدید اعلام کرد.

سازمان دریایی و بندری سنگاپور اعلام کرد از شرکای صنعتی استقبال می­‌کند تا راه حل‌­های شارژ و انرژی خود را در اسکله‌­های دریایی آزمایش کنند و به توسعه استاندارد‌های مشترک و افزایش قابلیت همکاری کمک کنند.

اداره بندر همچنین تأکید کرد: با کمک شرکای صنعتی دریایی می‌­توان عملیات دریایی سبزتر و کارآمدتر را تقویت کرد.

«آلیسون براون»، مدیر کمپین آب و هوایی بنادر در سازمان غیردولتی اقیانوس آرام، گفت: تعهد سنگاپور برای حرکت به سمت بندر بدون آلایندگی با هدف انتشار کربن صفر خالص تا سال ۲۰۵۰ میلادی تحسین­ برانگیز است. این انتقال به یک شروع سریع در این دهه نیاز دارد.

 

بازنشر: سی نیوز

منبع: https://www.goftemandarya.com/1374

لینک کوتاه: https://seanews.ir/45244

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

بازدید امیر دریادار ایرانی از ناوشکن‌های چین و روسیه

ی اسفند 28 , 1401
فرمانده نیروی دریایی ارتش به دعوت فرماندهان ناوگروه روسی و چینی از یگان‌های شرکت کننده دو کشور در رزمایش مرکب کمربند دریایی ۲۰۲۳ ایران، بازدید کرد. به گزارش راد، امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پس از پایان رزمایش مرکب کمربند دریایی ایران، روسیه و […]

همچنین بخوانید: