بررسی سیاست های کلی «توسعه دریامحور» در صحن مجمع تشخیص مصلحت…

پیش نویس سیاست های کلی توسعه دریامحور در صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت الله آملی لاریجانی و با حضور رئیس قوه قضائیه، دبیر و سایر اعضای مجمع بررسی شد.
به گزارش سی نیوز به نقل از مارین نیوز، مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر چهارشنبه دهم اسفند1401 به ریاست آیت الله آملی لاریجانی و با حضور رئیس قوه قضائیه، دبیر و سایر اعضای مجمع تشکیل جلسه داد.در ابتدای این جلسه، دکتر محمدباقر ذوالقدر با اشاره به اینکه بررسی و تصویب سیاست های کلی توسعه دریامحور از امروز در صحن مجمع آغاز می شود، گفت: عنوان این سیاست ها در پیوست حکم دوره هشتم مجمع در سال 1396 و ایده آن در سال 1398 ابلاغ و در دیماه امسال متن آن از سوی مقام معظم رهبری برای اظهار نظر مشورتی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع طی پنج جلسه متن ارجاعی را که در 9 بند ارائه شده بود، مورد بررسی قرار داد و آن را در قالب 6 بند سیاستی همراه با یک مقدمه تصویب کرد.

در ادامه جلسه، حجت الاسلام و المسلمین دکتر مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع با اشاره به اهمیت تدوین و ابلاغ سیاست های کلی توسعه دریامحور به نقش و ظرفیت دریاها در امنیت غذایی، توسعه اقتصادی، گردشگری و… پرداخت و گفت: بر مبنای این سیاست ها، دریا به عنوان یکی از محورهای مهم توسعه اقتصادی کشور در سالهای آینده قرار خواهد گرفت.

همچنین دکتر حسین دهقان، نماینده ویژه رئیس جمهور و دبیر شورای توسعه مکران، دکتر علی اکبر صفایی، رئیس سازمان بنادر و دریانوردی، امیر دریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و سردار فهیمی، جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران به تشریح وضعیت و ظرفیت های موجود در مناطق دریایی، بنادر و سواحل پرداختند.

در ادامه برخی از اعضای مجمع در کلیات موضوع به اظهار نظر پرداختند و مقدمه این سند سیاستی به شرح زیر به تصویب رسید:
«دریاها و خصوصاً دریاهای آزاد و اقیانوس ها از مواهب الهی و ذخایر و منابع سرشاری برای زمینه سازی رشد علم و فناوری، افزایش کار و ثروت، تامین نیازهای حیاتی و تولید اقتدار و بستر مناسبی برای تمدن سازی هستند. ایران با موقعیت ممتاز جغرافیایی و قرارداشتن بین دو دریا و برخورداری از هزاران کیلومتر سواحل و نیز جزایر و ظرفیت های فراوان بر زمین مانده، لازم است با حضور موثر در ساحل، فراساحل، دریا و اقیانوس و بهره گیری از آن به عنوان پیشران اصلی و محور توسعه کشور و احراز جایگاه شایسته منطقه ای و جهانی در بهره گیری از دریا، استفاده کند.»
بررسی جزئیات و بندهای سیاستهای کلی توسعه دریامحور در جلسات آینده مجمع، ادامه خواهد یافت.

 

بازنشر: سی نیوز

منبع: http://marinenews.ir/fa/news/38291

لینک کوتاه: https://seanews.ir/44730

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

علی زارعی مدیر عامل جدید سازمان منطقه آزاد اروند شد

ی اسفند 14 , 1401
  به گزارش پایگاه خبری گفتمان دریا؛ امروز، ۱۴ اسفندماه در مراسمی با حضور حجت‌الله عبدالملکی رییس دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی علی زارعی به عنوان رییس هیات مدیره و مدیرعامل جدید سازمان منطقه آزاد اروند معارفه شد. به گزارش ایسنا، براساس حکم سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد […]

همچنین بخوانید: