نشست آشنایی با اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند برگزار شد/ تاکید بر بهره گیری موثر از ظرفیت های اتحادیه “آیورا” در حوزه های دریایی و بندرینشست آشنایی با اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند ( IORA ) با حضور دستیار وزیر و مدیرکل همکاری های اقتصادی چندجانبه و بین المللی وزارت امور خارجه و روسا،کارشناسان و متخصصین سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه دریایی و بندری در سطح ستاد و بنادر به صورت حضوری و مجازی در محل سالن کنفرانس این سازمان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، خسرو سرایی، مدیرکل ترانزیت، لجستیک وتوافقنامه ها، در این نشست ، ضمن اشاره به حمایت ها و پشیبانی وزارت امور خارجه برای تحقق ایفای نقش موثر و حضور پر رنگ سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان تکیه گاهی  قابل اعتماد برای دستگاه دیپلماسی کشور در تعامل با اتحادیه آیورا، بر بهره گیری موثر از ظرفیت های اتحادیه مزبور در حوزه های ایمنی و حفاظت دریایی، اقتصاد آبی، تسهیل تجارت وسرمایه گذاری، گردشگری دریایی، انتقال دانش ، آموزش و … تأکید کرد.

در این نشست همچنین بر اهمیت اقیانوس هند در صنعت حمل و نقل دریایی و لزوم افزایش هماهنگی و سازوکار توافقات بین المللی با اتحادیه IORA در قالب همکاری های دو جانبه و چندجانبه در حوزه های مختلف دریایی و بندری تأکید شد.

توجه به نقش برجسته سازمان بنادر در تعامل با اتحادیه آیورا در چهارچوب دستور کار کمیته جستجو و نجات از دیگر موضوعات مطرح شد در این گردهمایی قلمداد می شود.

بر اساس این گزارش، قانون عضویت دولت ج.ا.ایران در اتحادیه  همکاری های منطقه ای کشورهای حاشیه اقیانوس هند در بهمن ماه سال 1390 در مجلس شورای اسلامی تصویب و پس از تأیید شورای نگهبان در همان سال ابلاغ گردید.

این اتحادیه با 23 کشور عضو و 10 کشور بعنوان طرف گفتگو با هدف ارتقای رشد پایدار و توسعه متوازن در منطقه اقیانوس هند و ایجاد زمینه مشترک برای همکاری های اقتصادی منطقه ای  تشکیل گردیده است.

 تقویت ایمنی و حفاظت دریایی،  تسهیل سازی تجاری ، تشویق سرمایه گذاری خارجی، حفاظت از اکوسیستم اقیانوسی و محیط زیست دریایی، مبادلات علمی و فنی و گردشگری از جمله برنامه های کاری اصلی IORA محسوب می شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

افزایش ۳۶۰ درصدی کاپوتاژ در بنادر شرق هرمزگان/ واردات بیش از ۱۱۵ هزار تن کالا

د آذر 14 , 1401
مدیر بنادر و دریانوردی شهید باهنر و شرق هرمزگان گفت: حمل و نقل ساحلی کالاهای غیرنفتی در بنادر شرق این استان نسبت به مدت مشابه سال قبل۳۶۰ درصد افزایش پیدا کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، حمیدرضا محمدحسینی تختی اظهار داشت: از ابتدای […]
افزایش ۳۶۰ درصدی کاپوتاژ در بنادر شرق هرمزگان

همچنین بخوانید: