افزایش تعاملات تجاری بزرگ مقیاس با ایجاد شهر لجستیکی بندرعباس

به گزارش خبرنگار ایرنا، مهدی دوستی شامگاه شنبه در شورای اداری فوق‌العاده هرمزگان با حضور حسین دهقان مشاور فرمانده معظم کل قوا در صنایع دفاعی و دبیر اجرایی ستاد توسعه سواحل مکران، شهر لجستیکی بندرعباس را از پروژه‌های پیشران این استان برشمرد و گفت: این طرح در پس‌کرانه‌ بنادر شهید رجایی و شهید باهنر با مساحتی بیش از یکهزار و ۱۶ هکتار در حال اجرا است.

وی همچنین با اشاره به مشکل آب در شرق استان و منطقه مکران  اظهار داشت:  در استان هرمزگان ۲۶۰ میلیون مترمکعب رواناب داریم که بی‌هیچ استفاده‌ای وارد دریا می‌شود که می‌توان با احداث سدهای گابریک و سدیچ بخش عمده‌ای از این رواناب‌ها را کنترل و در خدمت کشاورزی و توسعه قرار داد.

استاندار هرمزگان افزود: برای توسعه استان ۱۶ پروژه پیشران در نظر گرفته شده است و روی مواد خام خروجی از استان شهرهایی تعریف کردیم و به عنوان مثال از سیلیسی که در استان داشتیم احداث شهر شیشه و از ترکیب زنجیره‌های شیمی و معدن احداث پارک کودهای فسفاته در دستور کار قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: یکی از ظرفیت‌های استان هرمزگان معادن آهک و نمک است و بر اساس این مزیت نیز احداث پارک شوینده‌ها را در دستور کار قرار دادیم و با شرکت‌های بزرگ تولید کننده مواد شوینده رایزنی‌هایی داشته‌ایم و آن‌ها را نیز برای سرمایه‌گذاری پای کار آورده‌ایم.

 دوستی با اشاره به پروژه احداث شهر نساجی، عنوان‌ کرد: این طرح از ترکیب زنجیره کشاورزی با زنجیره پتروشیمی تعریف شده  و مقدمات اولیه آن نیز انجام شده است که  برنامه داریم یک مجتمع پتروشیمی در شهر نساجی نیز احداث کنیم‌.

وی ادامه داد: یکی از مسائلی که در سواحل مکران داریم این است که ما از بندرعباس تا چابهار هیچ نیروگاهی نداریم و همچنین در این نوار ساحلی اشتغال غالبا بر اساس رویه‌های ملوانی و ته لنجی تعریف شده است بر همین مبنا طی چند ماه گذشته تلاش کردیم رویه‌های ترانزیتی و صادراتی این منطقه را افزایش دهیم و در برنامه داریم که یک پایانه صادراتی در شهرستان سیریک احداث کنیم.

دوستی افزود: در تلاش هستیم که بخش ترانزیت و صادرات خودرو را در بندر سیریک راه‌اندازی و فعال کنیم تا بخشی از ترانزیت خودرو که هم‌اکنون از طریق بندرلنگه انجام می‌شود به بندر سیریک منتقل شود و برای این مهم با توجه به اینکه بارانداز خودروی منطقه در امارات انجام می‌شود باید یک بارانداز خودرویی در سیریک ایجاد کنیم‌.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ورود کشتی‌های مین روب انگلیس به قطر

ی آبان 22 , 1401
به گزارش مرین‌پرس به نقل از پایگاه خبری عربی ۲۱، سه کشتی جنگی مین روب انگلیس در چارچوب تامین امنیت مسابقات جام جهانی قطر وارد پایگاه دریایی «ام الهول» قطر شدند. این اقدام در چارچوب توافقنامه‌های قطر با دیگر کشورها برای تأمین امنیت جام جهانی ۲۰۲۲ صورت گرفت و این […]

همچنین بخوانید: