رونمایی از پروژه پایلوت مولدسازی میگوی کروما در چابهار

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، حسین جعفری، معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، در مراسم رونمایی از میگوی کروما در مرکز تحقیقات شیلاتی آب‌های دور_ چابهار، ضمن گرامیداشت هفته دولت، گفت: طبق برنامه وزارت جهاد کشاورزی، تولید میگو در کشور باید توسعه یابد. بنابراین لازم است توسعه آبزی پروری و محصولات شیلاتی به طور جدی پیگیری شود.

وی، افزود: با توجه به ظرفیت‌های کشور، این عدد دست یافتنی است که البته لازم است محققان علوم شیلاتی کشور با درایت و دانشی که دارند، خلأ ها را شناسایی کرده و در راه حل مشکلات، بیش از پیش بکوشند.

جعفری با اشاره به بحث بومی سازی و آداپته کردن میگوی کروما با شرایط اقلیمی کشور، عنوان کرد: با توسعه این گونه جدید، برداشت میگو بدون نیاز به سرمایه گذاری در ایجاد ظرفیت جدید، افزایش یافته و کمک بزرگی برای معیشت سرمایه گذاران خواهد بود. ضمن اینکه با توجه به ویژگی‌های خاص و بازار پسند بودن میگوی کروما، صادرات و درآمدهای ارزی نیز رونق بیشتری خواهد گرفت.

وی، ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک، با توسعه این گونه و انتقال دانش فنی پرورش آن به بهره برداران، شاهد رشد روزافزون صنعت میگو باشیم.

جعفری در پایان از تلاش‌های دکتر بهمنی، رئیس موسسه و محققان مرکز تحقیقات شیلاتی آب‌های دور_ چابهار، تقدیر کرد.

در ادامه محمودی بهمنی، با بیان اینکه از سال ۱۳۹۸ محققان علوم شیلاتی کشور به دنبال معرفی گونه جدید و دستیابی به بیوتکنیک پرورش میگوی مقاوم به استرس دمایی و برخی بیماری‌ها در کشور بودند، گفت: دلیل اصلی این امر، بروز بیماری لکه سفید میگو در سال ۱۳۹۸ در منطقه گمیشان و تحمیل خسارت‌های بسیار برای سرمایه گذاران بود. ضمن اینکه بخش اعظم میگو در همان سال به دلیل کاهش ناگهانی دما از بین رفت.

بهمنی تصریح کرد: این در حالی است که میگوی اصلاح نژاد شده کروما که با اخذ مجوزهای لازم از سازمان دامپزشکی، سازمان حفاظت محیط زیست کشور و سازمان شیلات ایران برای نخستین بار به همت موسسه تحقیقات علوم شیلاتی از فرانسه وارد کشور شد و مراحل قرنطینه، آداپتاسیون و نرسری آن با تلاش محققان مرکز تحقیقات شیلاتی آب‌های دور_ چابهار، با موفقیت سپری شد، می‌تواند طی ۳ تا ۵ سال آینده، جایگاه مناسبی در صنعت میگوی کشور پیدا کند و درآمد ارزی مطلوب و قابل توجهی داشته باشد.

این مقام مسئول، ادامه داد: در سال گذشته ۵۸ هزار تن میگو در کشور تولید شد که درآمد قابل توجهی برای کشور به ارمغان آورد. در صورت پرورش میگوی کروما در نیمه دوم سال، به ویژه در مناطقی که دما پایین‌تر است، این تولید به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد یافت.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

اشتغال به کار ۲۰۰۰ ایرانی در ساخت ۴ فروند کشتی داخلی

س شهریور 8 , 1401
به گزارش مرین‌پرس به نقل از روابط عمومی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، محمدرضا مدرس خیابانی به مناسبت گرامی‌داشت هفته دولت با تشریح عملکرد کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، از تدوین و اجرای برنامه راهبردی ۵ ساله در گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همه جانبه فعالیت این گروه خبر […]

همچنین بخوانید: