بازدید معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه از بندر امیرآباد/ بندرامیرآباد یکی از ظرفیت های استراتژیک دولت برای فعال کردن کریدور شمال – جنوب / فرآیند های صادراتی کالا تسهیل شود/ ضرورت توسعه زیرساخت های حمل و نقل جاده ای از بندرامیرآباد به بندرشهید رجایی و بالعکسمعاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در سفر به مازندران و گفتگو با نماینده عالی دولت و فعالان بخش خصوصی، از ظرفیت ها و پتانسیل های بندر امیرآباد بازدید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی؛ مهدی صفری صبح جمعه به همراه حسن خیریان پور معاون هماهنگی امور اقتصادی  استاندار گی مازندران، عبدالله مهاجر رییس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی مازندران از محوطه عملیاتی و سرمایه گذاری های انجام شده در بندرامیرآباد بازدید کرد و شرایط موجود و راهکارهای لازم برای توسعه مبادلات بین المللی و توسعه صادرات استان از طریق بنادر را در نشست با مدیر کل و معاونین این بندر مورد بررسی قرار داد .

 معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در این دیدار با بیان اینکه یکی از مهم ترین وظایف وزارت امور خارجه ، تسهیل فرآیند توسعه و گسترش مناسبات اقتصادی و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور است ، بر نقش مهم بندرامیراباد در استراتژی های کلان دولت مردمی جهت فعال کردن کریدور بین المللی شمال – جنوب در صادرات و واردات بخصوص در ترانزیت انواع کالا تأکید کرد.

وی به ظرفیت بالای صادرات مصالح ساختمانی از ایران به کشور روسیه و نیاز کشورهای حوزه خزر به این نوع کالا ها اشاره کرد و ترانزیت انواع کالا را به صورت کانتینری جهت استفاده بهینه از ظرفیت حمل و نقل ریلی بندرامیرآباد را خواستار شد.

صفری خاطر نشان کرد: دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران  به دنبال تقویت و معرفی توانمندی ها و ظرفیت های کشور  به آن سوی مرزها ، ایجاد روابط مطلوب فی مابین ایران و کشورهای حوزه CIS  جهت افزایش مراودات اقتصادی و تأمین کالاهای اساسی و جایگزین کردن این مسیر جهت ترانزیت کالا از کشورهای منطقه با توجه به تنش موجود در شرق اروپا می باشد.

وی همچنین جذب بالای سرمایه گذاری بخش خصوصی ، برنامه های مدون توسعه ای بندر ، روند رو به رشد عملیات تخلیه و بارگیری کالا ، عمق مناسب آب و دارا بودن زیرساخت های مناسب را از مزیت های راهبردی بندرامیراباد عنوان کرد.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ، در پایان به تامین کالاهای اساسی  مورد نیاز کشور از حوزه خزر تأکید و اظهار داشت: با توجه به نزدیکی کشورهای روسیه و قزاقستان به ایران به خصوص بندرامیرآباد ، می توان سهم تأمین این نوع کالاها بخصوص غلات را در این بخش افزایش داد و در این راستا استفاده از ظرفیت کشتی های رو – رو جهت بهره بردن بیش از پیش از ظرفیت مبادلات تجاری با کشورهای حاشیه خزر را امری ضروری عنوان کرد.

محمدعلی سعیدی پور مدیر کل بنادر و دریانوردی امیرآباد نیز در این بازدید گزارشی از توانمندی های بندر امیرآباد و  اقدامات انجام شده در این بندر پرداخت و بر توسعه زیرساخت های حمل و نقل و احداث جاده مستقیم از بندرامیرآباد به بندرشهید رجایی ارایه کرد.

وی بر تسهیل فرآیندهای صادرات کالا و فعال کردن اتاق مشترک بازرگانی با کشورهای همسایه اشاره و بر مرتفع شدن چالش هایی همچون فرآیند انتقال پول ، نوسازی و بهسازی ناوگان حمل و نقل ریلی و جاده ای ، توسعه جاده مواصلاتی به بندر ، فعال سازی ترانزیت سوخت و سوآپ مواد نفتی و همسان سازی تعرفه ها در زمینه خدمات ترانزیت کالا تأکید کرد.

سعیدی پور ابراز امیدواری کرد با حمایت همه جانبه دستگاه دیپلماسی در حوزه اقتصادی از بندرامیرآباد و نیز سازمان بنادر و دریانوردی ، علاوه بر رونق تولید داخلی ، شاهد افزایش سهم تجاری ایران در بازار کشورهای حوزه CIS باشیم‌.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

هشدار سطح نارنجی در مناطق ساحلی خوزستان

ج مرداد 14 , 1401
محمد سبزه زاری در گفتگو با مرین‌پرس افزود: بر اساس بررسی نقشه‌های هواشناسی، با تقویت سامانه پرارتفاع جنب حارّه‌ای وقوع دمای ۵۱ درجه بالای صفر دور از انتظار نیست. وی از شهروندان مناطق ساحلی خوزستان خواست تا سه روز آینده از حجم تردد‌های غیرضروری بکاهند و در معرض نور مستقیم […]

همچنین بخوانید: