هشدار وضعیت اضطراری اقیانوسی

مرین‌پرس/خراسان رضوی دبیرکل سازمان ملل می‌گوید که اقیانوس‌های بیمار در وضعیت اضطراری قرار دارند.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، کنفرانسی با تاخیر طولانی‌مدت در مورد چگونگی بازگرداندن سلامت متزلزل اقیانوس‌های جهانی در لیسبون آغاز شد و رئیس سازمان ملل گفت که دریاهای جهان در مسیر بحرانی هستند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در جلسه عمومی افتتاحیه که در روز گذشته برگزار شد، گفت: «امروز ما با چیزی روبرو هستیم که من آن را یک وضعیت اضطراری اقیانوسی می‌نامم.» بشریت به اقیانوس‌های سالم وابسته است. آنها نیمی از اکسیژنی که تنفس می‌کنیم را تولید می‌کنند و پروتئین و مواد مغذی ضروری را هر روز در اختیار میلیاردها نفر قرار می‌دهند.

اقیانوس‌ها با پوشش ۷۰ درصدی سطح زمین، تاثیر تغییر آب‌وهوا برای زندگی در خشکی را با هزینه‌ای وحشتناک کاهش داده‌اند. جذب حدود یک چهارم آلودگی دی‌اکسیدکربن حتی با افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای طی ۶۰ سال گذشته باعث اسیدی‌ شدن آب دریا شده و زنجیره‌های غذایی آبزیان و ظرفیت اقیانوس‌ها برای جذب کربن را تهدید می‌کند. جذب بیش از ۹۰ درصد گرمای اضافی ناشی از گرمایش جهانی، موج های گرمای عظیم دریایی را ایجاد کرده است که صخره‌های مرجانی گرانبها را از بین می‌برد و مناطق بدون اکسیژن را گسترش می‌دهد.

مسوول برنامه محیط‌زیست سازمان ملل متحد گفت: سیلی بی‌پایان از آلودگی ازجمله پلاستیک به ارزش یک کامیون زباله در هر دقیقه موجب بدتر شدن اوضاع شده است.

بر اساس گزارش اخیر سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، در روند فعلی، زباله‌های پلاستیکی سالانه تا سال ۲۰۶۰ تقریبا سه برابر خواهد شد و به یک میلیارد تن خواهد رسید.

تخمین زده می‌شود که میکروپلاستیک‌ها در داخل یخ‌های قطب شمال و ماهی‌های عمیق‌ترین گودال‌های اقیانوس یافت می‌شوند و بیش از یک میلیون پرنده دریایی و بیش از ۱۰۰ هزار پستاندار دریایی را در هر سال از بین می‌برند.

کاترین متیوز، به خبرگزاری فرانسه گفت: حداقل یک سوم ذخایر ماهی‌های وحشی بیش از حد صید می‌شوند و کمتر از ۱۰ درصد از اقیانوس‌ها محافظت می‌شود. کشتی‌های ماهیگیری مخرب و غیرقانونی در بسیاری از آب‌های ساحلی و دریاهای آزاد بدون مجازات فعالیت می‌کنند.

این کنفرانس همچنین شاهد یک فشار برای توقف استخراج فلزات کمیاب در اعماق دریاست که برای رونق ساخت باتری خودروهای الکتریکی مورد نیاز است. در عین حال، دانشمندان هشدار می‌دهند که برای بازگرداندن سلامت اقیانوس‌ها به کاهش شدید گازهای گلخانه‌ای نیاز است.

انتهای پیام

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

شناسایی و توقیف انبار سوخت قاچاق در بندر شادگان

چ تیر 8 , 1401
سرهنگ سعید شعبان در گفتگو با مرین‌پرس افزود: در جریان بازرسی از این انبار، ۳۰ هزار لیتر سوخت (گازوییل) قاچاق قبل از حمل و خروج از کشور کشف شد. وی افزود: محمولۀ سوخت قاچاق تحویل شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ایران شد و یک متهم به قاچاق سوخت نیز بازداشت […]

همچنین بخوانید: