پنهان شدن نفتکش‌های روسی برای دور زدن تحریم‌ها

نفتکش‌های روسی حامل مواد شیمیایی و فرآورده‌های نفتی در اقدامی که کارشناسان دریایی آن را تلاش برای دور زدن تحریمهای بی‌سابقه علیه مسکو می‌دانند، حرکت خود را پنهان می کنند.

به گزارش بلومبرگ، شرکت ویند وارد اعلام کرد در هفته منتهی به ۲۵ مارس حداقل ۳۳ مورد فعالیت خاموش نفتکش‌های روسی را مشاهده کرده که دو برابر میانگین هفتگی ۱۴ مورد در سال گذشته است. فعالیتهای خاموش عمدتا در منطقه اقتصادی انحصاری روسیه روی داده‌اند.

کشتیهای تجاری بر اساس قانون دریانوردی بین المللی مستلزم هستند سیستم شناسایی اتوماتیک یا AIS خود را هنگامی که در دریا هستند، روشن کنند. وزارت خزانه داری آمریکا در ماه مه سال گذشته هشدار داده بود غیرفعال کردن یا دستکاری سیستم AIS یک کشتی، یکی از شیوه‌های مورد استفاده برای فرار از تحریمها و کشتیرانی غیرقانونی است.

از زمان آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، آمریکا، انگلیس و هم‌پیمانانشان تحریمها علیه کرملین را تشدید کرده اند. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا هشتم مارس فرمانی را برای ممنوعیت واردات نفت و گاز روسیه اعلام کرد و همان روز انگلیس اعلام کرد تا پایان سال ۲۰۲۲ به واردات نفت روسیه خاتمه می دهد. هر دو کشور و همچنین کانادا ورود کشتیهای روسی به بنادرشان را ممنوع کرده‌اند.

ایان رال بای، مدیر اجرایی شرکت حقوق دریایی و مشاوره امنیتی آی آر کانسیلیوم در این باره گفت: با قطع همکاری و تجارت کشورها و شرکتهای بیشتر با روسیه، ناوگان کشتیهای روسی برای انجام فعالیت خاموش و حتی کشتیرانی غیرقانونی برای سر پا ماندن، تحت فشار قرار گرفته است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

رشد ۵۱ درصدی صادرات کالاهای غیرنفتی از بنادر گیلان/ تخلیه و بارگیری ۱.۶ میلیون تنی در بنادر انزلی و آستارا/ جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز ساحلی در دستورکار

د فروردین 8 , 1401
مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان در تشریح مهمترین اقدامات سال ۱۴۰۰، از رشد ۵۱ درصدی صادرات کالاهای غیرنفتی از بنادر گیلان نسبت به سال ۹۹ خبر داد. حمیدرضا آبایی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی درباره اهم اقدامات بندری و دریایی […]
سازمان بنادر و دریانوردی، صادرات کالاهای غیرنفتی، بنادر گیلان، حمیدرضا آبایی

همچنین بخوانید: