دیدار رئیس دفتر سازمان ملل در امور افغانستان با مدیرعامل سازمان بنادر/ رایزنی برای عملیاتی‌سازی توافقنامه چابهار/ تاکید ایران بر ارائه تخفیف های بندری به بازرگانان افغانستاننماینده سازمان ملل در امور افغانستان( یوناما) به منظور بررسی و ارتقای همکاری‌ها و روابط حمل‌ونقلی با کشورهای همسایه، با معاون وزیر راه مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی دیدار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، هیدئو ایکبه؛ رئیس دفتر سازمان ملل در امور افغانستان(یوناما) در دیدار با مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، هدف اصلی از این نشست مشترک را، وسعت بخشیدن به همکاری های حمل و نقلی کشور افغانستان با استفاده از زیرساختهای مناسب دریایی، بندری، ریلی و حمل و نقل جاده ای کشور ایران عنوان و ابراز امیدواری کرد تا با انجام حمایت های  و دیپلماتیک و  پیگیری های یوناما از مراجع ذیصلاح بین المللی و همچنین مراجع داخلی کشور افغانستان، موضوعات مرتبط با حمل و نقل و ترانزیت کالا به یا از طریق افغانستان بهینه شود. 

 

وی بندر چابهار را یکی از اماکن بندری مهم برای کشور افغانستان به شمار آورد و گفت: با رفع موانع و مشکلات موجود در افغانستان و با کمک‌های ارائه شده از طرف ایران، موضوعات مرتبط با حمل و نقل و ترانزیت کالای افغانستان بهبود پیدا کرده است.

 

علی‌اکبر صفایی؛ مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی نیز در این دیدار با اشاره به پیوندهای دیرینه فرهنگی و اقتصادی مردم دو کشور، عنوان کرد: طی سالیان گذشته، کشور و مردم ایران همواره میزبان خوبی برای مردم کشور افغانستان بوده اند.

 

وی تاکیدکرد: بندر چابهار نه تنها برای توسعه محور شرق ایران دارای جایگاه با ارزشی است، بلکه سایر کشورهای همسایه همچون افغانستان و کشورهای حوزه CIS می توانند از تمام ظرفیت ها و امکانات  ایجاد شده در بندر چابهار به نفع کشورهای خود استفاده کنند. 

 

صفایی با اشاره به ظرفیت های عملیاتی و امکانات و توانمندی های تجهیزاتی بندر چابهار، از آمادگی کامل سازمان بنادر و دریانوردی برای ارائه خدمات به طرف افغان و نیز سایر کشورها خبر داد و خاطر نشان کرد: در این خصوص و در صورت انجام مذاکرات لازم با بخش های خصوصی آماده‌ایم تخفیف های قابل ملاحظه ای نیز در تعرفه های مترتب بر خدمات بندری ارائه شده به کالا اعطا کنیم.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی ایران از آمادگی سازمان بنادر، جهت ارائه امکانات و انجام همکاری های لازم با تجار و بخش‌های خصوصی افغانستان، برای ترانزیت کالاهای مورد نیاز از طریق بنادر ایران، به ویژه بندر چابهار، خبر داد و بر پیگیری تداوم حضور و مشارکت دولت افغانستان جهت عملیاتی شدن توافقنامه سه جانبه ترانزیتی میان ایران – هند و افغانستان (موسوم به موافقتنامه چابهار)، استفاده اختصاصی بندر چابهار توسط بخش خصوصی توانمند افغانستان به منظور انجام سرمایه گذاری و ایجاد محوطه لجستیکی تاکید کرد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

امضای تفاهم‌نامه‌ ساخت ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر

ش بهمن 23 , 1400
نایب رئیس انجمن سازندگان و تامین کنندگان کالا و خدمات انرژی‌های تجدیدپذیر (ساتکا) با اشاره به تفاهم‌نامه منعقد شده میان دو وزارتخانه در زمینه احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه و الحاقیه مربوط به دو هزار مگاوات تجدیدپذیر، گفت: در این الحاقیه تولید روز قبل در نظر گرفته شده که در […]
امضای تفاهم‌نامه‌ ساخت ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر

همچنین بخوانید: