استفاده از آب مغناطیسی برای اولین بار در مزارع پرورش ماهی آذربایجان‌شرقی

قاسم جعفروند روز چهارشنبه در یک گفت وگوی خبری با بیان اینکه این مزرعه ۱۵ تن ظرفیت تولید ماهی دارد و پیش بینی می شود با نصب تجهیزات تولید آب مغناطیسی به میزان قابل توجهی به تولید  آن افزوده شود، اظهار کرد: با وجود آنکه ماهی عملاً آبی مصرف نمی کند و آب موجود در استخر پرورش به عنوان محیط زندگی ماهی محسوب می شود، با لحاظ محدودیت منابع آب در دسترس، وجود خشکسالی های اخیر و  نیاز به ارتقا کارایی مصرف آب، برنامه شیلات برای کاربرد بهینه آب در آبزی پروری و انجام پالایش آب استخر، استفاده از  روش های جدید تولید است.

وی با بیان اینکه در این مزرعه آب مغناطیسی بدون اضافه کردن مواد شیمیایی و سمی به محیط پرورش از تشکیل رسوب جدید پیشگیری می‌کند و با اِعمال امواج مغناطیسی به آب، اکسیژن در دسترس ماهی افزایش می یابد و در نهایت جذب پروتئین خوراک افزایش می یابد، ادامه داد: حذف چشمگیر جلبک و بار میکروبی، کاهش زمان پرورش و کاهش پسماند پس از نصب تجهیزات پالایش آب استخر مورد انتظار است.

 مدیر شیلات و امور آبزیان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با تاکید بر کارکرد تجهیزات جدید آبزی پروری و تاثیر آن بر افزایش تولید در استان خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم از آب مورد نیاز در حوزه آبزی پروری بیشترین بهره برداری را نموده و از هدر رفت آن جلوگیری کنیم.

 آب مغناطیسی، نوعی روش تصفیه فیزیکی است که با عبور آب از میان یک آهن ربای دایمی بسته شده بر روی لوله غیر فلزی حامل آب استخر ایجاد می شود و با اِعمال میدان مغناطیسی در مسیر جریان آب و تغییر رفتار مولکولی آب، املاح رسوب گذار از حالت یونی منفک به حالت مولکول های الحاقی به یکدیگر تحت عنوان پدیده دانه برفی تغییر می یابند و اِعمال میدان مغناطیسی روی آب، موجب بهبود کیفیت آب می شود.

آذربایجان شرقی بیش از ۱۲ هزار هکتار مزرعه ماهی دارد؛ هر چند در زمان حاضر سرانه مصرفی ماهی در این استان نصف متوسط کشوری است، اما حضور این گونه غذایی مقوی و سالم در سفره مردم به عنوان یک عادت رفتاری در سال های گذشته روند رو به رشدی داشته است. 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

محموله کالای قاچاق در چنگ مأموران دریابانی

چ دی 29 , 1400
سردار لطفعلی پاکباز در گفتگوی اختصاصی با مرین‌پرس افزود: مأموران دریابانی در جریان بازرسی از دو فروند شناور باری مشکوک به حمل کالای قاچاق، آنان را توقیف و کالا‌های آنان را ضبط کردند. وی گفت: این شناور‌ها که در یکی از بنادر کشور‌های حوزه خلیج فارس بارگیری کرده بودند ۵۰ […]

همچنین بخوانید: