رشد فعالیت بنادر چین در سال 2021رونق تجارت در سال 2021 زمینه ساز رشد قابل توجهی برای بنادر چین به خصوص در بخش کانتینری بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی به نقل از مرین پرایم، آمارهای رسمی حاکی از آن است که بنادر دریایی چین مجموعاً 14 میلیارد تن محموله را در طول سال گذشته میلادی جابجا کرده اند که این رقم هفت درصد نسبت به سال 2020 افزایش یافته است. بنادر غول پیکر کانتینری این کشور نیز آمار تخلیه و بارگیری 260 میلیون TEU در تجارت داخلی و بین المللی ثبت کرده اند؛ این رقم معادل 26 برابر ظرفیت سالانه بندر لس آنجلس، شلوغ ترین بندر کانتینری در ایالات متحده است.

شانگهای چین، به عنوان یک بندر بزرگ با مجتمع‌های پایانه‌ای متعدد، در طول سال ۲۰۲۱ حدود ۴۷ میلیون TEU را تخلیه و بارگیری کرده است. همین آمار باعث شد تا علاوه بر ثبت یک رکورد، موقعیت این بندر به عنوان شلوغ‌ترین بندر کانتینری جهان برای دوازدهمین سال متوالی تثبیت شود.

اگر مشکل کمبود کانتینرهای خالی در بازار آسیا نبود، ظرفیت کانتینری چین به راحتی می‌توانست بالاتر از این ارقام باشد. مقررات سختگیرانه کووید 19 نیز عملیات بندری در این کشور  را مختل کرد. قوانین قرنطینه ملی چین مستلزم تعطیلي بندر در صورت شیوع کووید در محل بود، و حتی تعداد کمی موارد ابتلا می‌تواند باعث قرنطینه سراسری پایانه بندری برای روزها شود.

محدودیت در بنادر چین باعث تاخیر در روند تخلیه و بارگیری در بازارهای مقصد  مانند لس آنجلس، لانگ بیچ، ساوانا، هامبورگ و روتردام شده و بخش بزرگی از ظرفیت کشتی‌های کانتینری جهان را محدود کرده است. در هر لحظه، صدها کشتی به دلیل ازدحام در بنادر ناچار به توقف در لنگرگاه ها هستند و تا زمان آزاد شدن اسکله قادر به تخلیه بار خود نیستند. این مساله  قابلیت اطمینان در برنامه زمان بندی حرکت کشتی ها را به پایین‌ترین سطح در سال‌های اخیر رسانده است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

صید بیش از ۱۳ هزار تن ماهی کیلکا در ۹ ماهه امسال

س دی 14 , 1400
به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «مختار آخوندی» با بیان اینکه این میزان صید ماهی کیلکا نسبت به مدت مشابه سال قبل هشت درصد رشد نشان می‌دهد، افزود: سهم مازندران از این میزان صید ۶۳ درصد و سهم استان گیلان ۳۷ درصد است. مدیرکل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات […]

همچنین بخوانید: