ورود جدی مراکز تحقیقاتی به عرصه روش‌های نوین آبزی‌پروری

مرین‌پرس/خوزستان معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران گفت: در بخش توسعه فرصت آزمون و خطا وجود ندارد و مطالبه ما از مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی ورود جدی به عرصه روش های نوین آبزی پروری مطابق استانداردهای بین المللی در جهت صادرات و مهندسی مجدد سازه ها است.

مرتضی افراسیابی در سفر به استان خوزستان طی نشست با اساتید دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز به مناسبت گرامیداشت هفته پژوهش، رشد و توسعه شیلات کشور را مرهون تلاش و همکاری عرصه تحقیقات و پژوهش دانست و اظهار کرد: بدون استفاده از این سرمایه ها رسیدن به وضعیت مطلوب فعلی شیلات کشور ممکن نبوده است.

به گزارش مرین‌پرس، وی افزود: برنامه تحولی شیلات کشور که در دولت جدید طراحی شده، برنامه ای بسیار بلند پروازانه و جهش گونه است اما قطعا این برنامه قابلیت تحقق و دستیابی را دارد و در این راستا الزاماتی وجود دارد که یکی از این الزامات تحقیق و توسعه از سوی مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی است تا بتوانند ما را در رسیدن به این اهداف یاری کنند.

افراسیابی سهم آبزی پروری در تولیدات شیلاتی کل کشور را ۴۵ درصد و به میزان ۵۵۰ تا ۵۶۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: در برنامه تحولی وزیر جهاد کشاورزی در پایان برنامه هفتم توسعه کشور این رقم با رشد ۳ برابری به یک میلیون  و ۶۰۰ هزار تن خواهد رسید.

معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران عنوان کرد: از سویی دیگر ذخایر آبزیان به شدت روند کاهشی را طی می کند و هم اکنون ۵۵ درصد تولیدات شیلات کشور در بخش صید از دریا و ۴۵ درصد در حوزه آبزی پروری تامین می شوند و در پایان این برنامه ارقام مذکور نیز معکوس خواهند شد.

وی، تغییر رویکرد در فعالیت های آبزی پروری را یکی از مهمترین برنامه های شیلات ایران مطرح کرد و گفت : در برنامه تحولی پیش بینی شده تمامی ظرفیت های آب شیرین بکار گرفته شده است و منابع جدیدی تحت عنوان آب شیرین نخواهیم داشت و بخش عمده ای از فعالیت های شیلات بر مبنای بهره وری و طراحی روش های نوین آبزی پروری و پرورش در قفس ( توسعه دریامحور) هدفگذاری شده است.

افراسیابی با پیش بینی تولید ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تن پرورش ماهی در قفس یادآور شد: در حال حاضر براساس مطالعات، بالای ۴.۵ الی ۵ میلیون تن ظرفیت تولید ماهی در قفس در کشور وجود دارد.

معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران، به خشکسالی ها، تنش و محدودیت های آبی در برخی استان های مرکزی و کویری اشاره و تصریح کرد: حجم بزرگ آب های نامتعارف، شور و لب شور در منابع آبی کشور در حالی که به عنوان یک تهدید جدی برای جامعه مطرح شده است، می تواند فرصتی ارزشمند برای تنوع در آبزی پروری از جمله پرورش ماهی تیلاپیا محسوب شود.

وی با بیان اینکه پرورش ماهی تیلاپیا در جهت رسیدن به تحقق این چشم انداز بسیار موثر است، خاطر نشان کرد: این گونه با رعایت همه ملاحظات زیست محیطی، ماهی بسیار ارزان قیمت و سازگار با شرایط اقلیمی است و قابلیت پرورش در انواع منابع آبی را دارد.

افراسیابی اظهار کرد: در بخش توسعه فرصت آزمون و خطا وجود ندارد و مطالبه ما از مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی ورود جدی به عرصه روش های نوین آبزی پروری مطابق استانداردهای بین المللی در جهت صادرات و مهندسی مجدد سازه ها است.

وی با بیان اینکه خوزستان کلکسیونی از گونه ها و فعالیت های آبزی پروری است، تاکید کرد: مراکز  علمی – تحقیقاتی باید نگاه آبزی پروری را از سنتی به صنعتی و مدرن تغییر دهند تا با حداقل ریسک بالاترین تولیدات را داشته باشیم.

انتهای پیام

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

طرح تولید یک میلیون تن ماهی در خوزستان ارائه می‌شود

چ آذر 24 , 1400
فتح الله ابوعلی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، میزان تولیدات شیلات خوزستان را ۱۴۱ هزار تن در سال جاری اعلام کرد و گفت: این تولیدات بیش از ۵۱ هزار تن صید آبزیان از دریا و حدود ۹۰ هزار تن در حوزه آبزی پروری بوده است. وی در ادامه عنوان کرد: […]

همچنین بخوانید: