افتتاح ۱۲ پروژه بندری تا پایان دولت در بنادر شمالی و جنوبی

به گزارش  مرین‌پرس از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، با وجود سخت‌ترین تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا ورود و خروج کشتی‌ها به بنادر کشور حتی یک لحظه هم متوقف نشد و با توجه به تجهیزات و زیرساختهای بنادر تجاری ایران، میزان تخلیه کالا در بنادرمان در این شرایط قابل قیاس با کشورهای دنیا است.

در سه سال گذشته و در سخت‌ترین و بی‌سابقه‌ترین تحریم‌های اعمال شده، سازمان بنادر و دریانوردی توانست عملکردی مناسب داشته باشد و بتواند ۵ رویکرد اقتصاد مقاومتی یعنی دانش بنیانی، درون‌زایی، برون‌گرایی، عدالت محوری و مردم بنیانی را که مورد تاکید مقام معظم رهبری است در اقتصاد دریامحور متبلور کند.

در این راستا سفارش دادن تجهیزات و شناورهای مورد نیاز کشور به سازندگان داخلی از سوی سازمان بنادر ودریانوردی موجبات فعال شدن صنایع دریایی کشور را فراهم کرد. اتفاقی که طبق پیش‌بینی محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در پنج سال آینده بنادر کشور را به سمتی خواهد برد که ظرفیت آنها در شمال و جنوب ایران به ۵۰۰ میلیون تن افزایش پیدا کرده تا ایران تبدیل به یکی از قدرتمندترین کشورهای دریایی شود.

اکنون و در روزهای پایانی دولت تدبیر و امید روند توسعه دریامحور در کشور ادامه دارد و طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی قرار است ۱۲ پروژه سازمان بنادر و دریانوردی تا پایان خدمت این دولت افتتاح شوند.

جزئیات افتتاحیه‌های بندری در استانهای شمالی 

در این زمینه استان مازندران شاهد بیشترین افتتاح پروژه در این مدت خواهد بود به طوری که در ماه‌های اردیبهشت و خرداد، پنج پروژه در بنادر امیرآباد و نوشهر  افتتاح خواهد شد. پس از آن به ترتیب استان‌های هرمزگان، سیستان‌وبلوچستان، خوزستان، گیلان و بوشهرمیزبان مراسم افتتاح پروژه‌ها خواهند بود.

در طرح تامین و خرید تجهیزات استراتژیک، بندر امیرآباد استان مازندران شاهد تحویل و بهره‌برداری از یک دستگاه جرثقیل موبایل ساحلی ۶۰ تنی و بندر نوشهر این استان شاهد تحویل و بهره‌برداری از سامانه دوربین مداربسته و حفاظت الکترونیکی خواهد بود.

این دو طرح در اردیبهشت ماه به بهره‌برداری می‌رسند. احداث باشگاه ملوانان در دو بندر امیرآباد و نوشهر و احداث ایستگاه شماره ۲ آتش‌نشانی در بندر امیرآباد، دیگر پروژه‌های دریایی استان مازندران هستند که در خرداد ماه سال جاری افتتاح می‌شوند.

تعمیرات اساسی یک دستگاه جرثقیل موبایل ساحلی ۸۰ تنی گاتوالد و دو دستگاه جرثقیل موبایل محوطه‌ای گروو و ساخت دو دستگاه گراب متر مکعبی برای جرثقیل‌های زرافه‌ای شرکت ماشین‌سازی منگان از دیگر پروژه‌های مهم سازمان بنادر و دریانوردی است که در تیرماه ۱۴۰۰ در بندر انزلی استان گیلان افتتاح می‌شود.

جزئیات افتتاحیه در بنادر جنوب کشور

موعد افتتاح پروژه‌های تحویل و بهره‌برداری از سامانه دوربین‌های مداربسته و حفاظت الکترونیک و احداث محوطه خدمات لجستیک صادرات و ترانزیت در بندر شهید رجایی استان هرمزگان اردیبهشت ماه است و سیستم‌های کشف، اعلام و اطفا حریق بنادر جاسک، سیریک و تیاب این استان نیز در خردادماه به بهره‌برداری می‌رسند.

تحویل و بهره‌برداری از دو فروند لایروب هاپرساکشن ۴۰۰۰ متر مکعبی در یارد کشتی‌سازی شرکت ‌IHC هلند نیز در بندر چابهار استان سیستان و بلوچستان به بهره‌برداری می‌رسد و موعد آن اردیبهشت ۱۴۰۰ است. 

احداث و بهره‌برداری از انبارهای چند منظوره نگهداری کالا و مخازن در بندر امام خمینی خوزستان و تحویل و بهره‌برداری از سامانه دوربین مداربسته و حفاظت الکترونیکی بندر بوشهر در استان بوشهر از دیگر پروژه‌های قابل افتتاح سازمان بنادر و کشتیرانی تا پایان دولت تدبیر و امید است که به ترتیب در خرداد و تیرماه افتتاح می‌شوند.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

کمک کشتی چینی برای خروج زیردریایی غرق شده اندونزی

ش اردیبهشت 11 , 1400
به گزارش مرین‌پرس، دولت اندونزی تصمیم گرفته است تا بقایای زیردریایی غرق‌شده را از کف دریا بیرون بیاورد. نیروی دریایی اعلام کرده که منتظر کشتی مخصوص از چین هستند تا عملیات بیرون آوردن زیردریایی را شروع کنند. در حادثه غرق زیردریایی ۵۳ خدمه KRI Nanggala ۴۰۲ جان خود را از […]

همچنین بخوانید: