اقتصاد دریامحور با رونق پسکرانه بنادر توسعه می‌یابد

اقتصاد دریامحور با رونق پسکرانه بنادر توسعه می‌یابد

 

به گزارش مرین‌پرس، سیدعلی حسینی با اشاره به شعار سال ۱۴۰۰ مبنی بر «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» و اقداماتی که باید در راستای افزایش هرچه بیشتر تولید و فعالیت های ارزش افزوده در پسکرانه بنادر ایران رخ دهد، اظهار داشت: با حمایت، پشتیبانی، رفع موانع، سرمایه گذاری، توسعه بر اساس مطالعه، برنامه ریزی بلندمدت، توجه به کریدورهای حمل و نقل و سایر موارد اثرگذار در راستای رونق تولید، می توان زمینه فعالیت های تولیدی و ارزش افزوده ای را در پسکرانه بنادر کشور مدنظر قرار داد.

 

وی ادامه داد: به نظر می رسد، سرمایه گذاری در برخی حوزه های تولیدی چه در پسکرانه بنادر و چه در سایر نقاط ویژه اقتصادی و مناطق آزاد مغفول مانده است و نیازمند شناسایی و فعالیت بخش خصوصی همراه با حمایت دولت در این زمینه هستیم.

 

نایب رئیس کمیسیون حمل و نقل و لجستیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تاکید بر لزوم کوتاه شدن فرآیندهای اقتصادی به منظور تسریع تولید و فعالیت های ارزش افزوده ای، عنوان کرد: باید ظرفیت های بالقوه بنادر در حوزه تولید و فعالیت های ارزش افزوده ای را بالفعل کرد و تنها در این صورت است که موتور اقتصاد کشور به حرکت در می آید.

 

حسینی افزود: بنادر ظرفیت فوق العاده‌ای به منظور فعالیت اقتصادی در بخش هایی نظیر فولاد، پتروشیمی، خودروسازی و…دارند و از شرایط ویژه کاهش هزینه حمل و نقل برخوردار هستند، بنابراین باید زیرساخت های زیربنایی و روبنایی، امکانات لازم و حمایت های مستمر در این رابطه به منظور فعالیت بخش خصوصی مدنظر قرار گیرد تا شاهد پویایی پسکرانه بنادر در حوزه تولید و فعالیت های ارزش افزوده‌ای باشیم.

 

وی با بیان اینکه ارائه خدمات در حوزه دریایی و بندری، زمینه ساز فعالیت های ارزش افزوده ای است، گفت: اقتصاد دریامحور می تواند رونق پسکرانه بنادر را در بخش تولید و فعالیت های ارزش افزوده ای به همراه داشته باشد.

 

نایب رئیس کمیسیون حمل و نقل و لجستیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به تنوع حوزه حمل و نقل در ایران، اظهار داشت: باید زیرساخت های لازم در هر یک از شقوق حمل و نقل اعم از جاده‌ای، دریایی، ریلی و هوایی فراهم شود و با توجه به اینکه کشور ما از نظر موقعیت جغرافیایی و ترانزیتی از مزایای بسیاری برخوردار است باید بتوانیم به نحو مطلوب از این پتانسیل استفاده کنیم.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

زخم ناسورِ خلیج‌ فارس

ش فروردین 21 , 1400
دریاهای آزاد و اقیانوس‌ها از مهمترین منابع آبی جهان هستند و علی‌رغم قوانین سختگیرانه در مورد تخلیه انواع آلاینده‌ها به دریاها و اقیانوس‌ها، متأسفانه روز به روز شاهد آلوده‌تر شدن آنها هستیم. خلیج‌فارس نیز در طی سال‌های گذشته همواره در معرض تهدیدات نفتی و تخلیه پساب‌ها بوده و به آلاینده‌های […]

همچنین بخوانید: