آغاز صید کیلکای خزر در سال جدید از ۱۵ خرداد ماه

آغاز صید کیلکای خزر در سال جدید از ۱۵ خرداد ماه

رضا عباسپور نادری در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: بر‌اساس اعلام کمیته صید از تاریخ ۱۵ خرداد ماه صید کیلکای دریای خزر بعد از تعطیلی دو ماهه به منظور بازسازی ذخایر این گونه آغاز خواهد شد.

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران، ادامه داد: هر ساله با مدیریت سازمان شیلات و همکاری خودجوش صیادان به منظور بازسازی ذخایر کیلکا ماهیان از تاریخ ۱۵ فرودین صید این گونه در دریای خزر تعطیل اعلام می‌شود.

وی خاطرنشان ساخت: امسال نیز ۱۵ خرداد ماه زمان آغاز صید برای صیادان استان‌های گیلان و مازندران اعلام شده است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۷۴  فروند شناور کیلکاگیر در آب‌های استان‌های مازندران و گیلان به صید کیلکا اشتغال داشتند، گفت: احتمال زیاد در سال ۱۴۰۲ نیز همان ۷۴ فروند به صید ادامه دهند.

عباسپور نادری میزان صید سال گذشته را با کاهش ۵ درصدی، حدود ۱۹ هزار و ۱۰۸ تُن اعلام کرد و گفت: امیدواریم در سال ۱۴۰۲ شاهد افزایش صید این گونه با ارزش دریای خزر باشیم.

به گفته این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران، کیلکا ماهیان از آبزیان ارزشمند و با ارزش غذایی و پروتئینی بالا در دریای خزر هستند که هم مورد مصرف تغذیه‌ای است و هم قابلیت استفاده در صنایع تولید پودر ماهی را دارد.

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران، بیان داشت: بیش از ۹۰ درصد کیلکای صید شده در دریای خزر متأسفانه به مصرف پودر ماهی می‌رسد.

وی بیان داشت: از آنجا که کیلکا‌ماهیان در اعماق بیش از ۴۰ متر صید می‌شوند لذا خاصیت غذایی بسیار بیشتری در مقایسه با سایر آبزیان حتی ماهیان استخوانی برخوردارند، اما متأسفانه به دلیل عدم آگاهی عموم مردم از این امر قیمت کیلکا همچنان پایین است.

عباسپور نادری با اشاره به اینکه می‌توان با فرآوری ماهیان کیلکا و ایجاد تنوع غذایی با استفاده از این محصول مشتریان بیشتری پیدا کرد، اذعان داشت: در سال‌های اخیر تلاش تشکل‌های صیادی بر افزایش مصرف انسانی کیلکا ماهیان است تا سود بیشتری عاید صیادان شود.

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه از سال ۷۹ با ورود مهاجم شانه‌دار به آب‌های خزر شاهد کاهش چشمگیر ماهیان کیلکا بودیم، اظهار داشت: این گونه شانه دار با از بین بردن غذای اصلی ماهیان کیلکا باعث کاهش ذخایر این گونه ماهیان با ارزش دریای خزر شد.

عباسپور نادری در ادامه گفته‌های خود خاطرنشان ساخت: از دیگر ذخایر آبزی ارزشمند در دریای خزر ماهیان خاویاری است که ذخیره آن در وضعیت حساس و تحت مدیریت قرار دارد.

وی یادآور شد: با توجه به توافق سران پنج کشور حاشیه دریای خزر، صید تجاری این گروه از ماهیان ممنوع بوده و صید فقط با اهداف تحقیقاتی و جهت حفظ و بازسازی ذخایر انجام می‌شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

حمل‌و‌نقل کانتینری در سال ۲۰۲۳ سود‌آور خواهد بود

س خرداد 9 , 1402
به گزارش گروه بین‌الملل مانا به نقل از سایت container-news؛ «جان مک کاون» کارشناس حمل‌و‌نقل با اشاره به اینکه بازار حمل‌و‌نقل در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ میلادی حالت عادی خود را بازیافته یاد‌آور شد: این صنعت در مدت سه ماه ابتدای سال جاری میلادی با وجود کاهش عرضه و […]

همچنین بخوانید: