ایران مسیر ترانزیتی مهم و پل ارتباطی اتصال آسیا به اروپا

ایران مسیر ترانزیتی مهم و پل ارتباطی اتصال آسیا به اروپا

 

به گزارش مانا، مهرداد بذرپاش که امروز به دعوت رسمی وزیر انرژی و زیرساخت امارات متحده عربی به عنوان رییس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی در کنفرانس راه آهن خاورمیانه در ابوظبی حضور یافت، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران دارای تجربیات و دانش بالایی در حوزه طراحی و ساخت پروژه های ریلی، بخش ناوگان و علائم ارتباطات است که صدور خدمات فنی و مهندسی و مشارکت شرکت‌های ایرانی در ساخت پروژه‌های ریلی کشورهای منطقه از موارد همکاری می‌تواند باشد.

وی با اشاره به اینکه پروژه‌های بزرگی در حوزه های مختلف حمل و نقل ریلی در ایران برای تکمیل زنجیره حمل و نقل در حال اجرا است، بیان کرد: گسترش ارتباطات با همسایگان از برنامه های اولویت دار دولت جمهوری اسلامی ایران است به طوری که در بخش حمل و نقل ریلی، خوشبختانه در ماه جاری میلادی توافقات خوبی با شرکت‌های راه آهن‌ کشورها انجام شد که کشورهای منطقه باید به عنوان فرصتی استراتژیک به آن بنگرند.

بذرپاش بیان کرد: اخیراً روابط میان ایران و عربستان شکل جدیدی به خود گرفته است که نوید بخش توسعه مبادلات در آینده می تواند باشد.

همکاری در حوزه حمل و نقل ترکیبی از دبی به سمت بندرعباس

وزیر راه و شهرسازی که با حضور در ابوظبی با وزرای حمل‌و‌نقل کشورهای منطقه دیدار خواهد کرد، ادامه داد: ما با کشور امارات نیز از گذشته ارتباطات زیادی در حوزه حمل‌و‌نقل دریایی داشتیم و هم اکنون نیز این ارتباطات برقرار است؛ اما ظرفیت‌های بیشتری برای همکاری در حوزه حمل‌و‌نقل ترکیبی به ویژه برای حمل کالاها از دبی به سمت بندرعباس و سپس به سمت روسیه و کشورهای آسیانه میانه از مسیر ایران با حمل و نقل ریلی وجود دارد و ما آماده همکاری و مساعدت با شرکت‌های کشتیرانی، لجستیک و فورواردری برای این امر مهم هستیم.

بذرپاش به عنوان رییس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و امارات در جمع وزرا و میهمانان حاضر در کنفرانس راه آهن گفت: کریدور بین المللی شمال-جنوب می تواند در آینده سهم بالایی از حمل و نقل بین المللی میان روسیه و کشورهای CIS با هند، کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و اروپا را به خود اختصاص دهد و در حال حاضر در شاخه شرقی از طریق مرزهای سرخس و اینچه برون و در شاخه میانی از طریق بندر امیر آباد برقرار است.

وی اضافه کرد: در شاخه غربی دریای خزر نیز حلقه مفقوده رشت – آستارا در داخل ایران به طول ۱۶۴ کیلومتر است که یکی از پروژه های اولویت دار ما بوده و فرایند احداث آن آغاز شده و در حال نهایی کردن آن تا سه سال آتی هستیم.

آسان‌ترین راه دسترسی کشورهای آسیای میانه به آب‌های آزاد جهانی

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران که در بخش شمالی دریای عمان واقع شده، در آینده نقش مهمی را در حمل و نقل و ترانزیت کالا از هند به افغانستان و کشورهای آسیای میانه و همچنین اروپا از طریق اتصال به شبکه ریلی ایران از طریق راه آهن چابهار- زاهدان ایفا خواهد کرد.

وی افزود: این مسیر ریلی، در حقیقت، آسان‌ترین و سهل‌ترین راه دسترسی کشورهای آسیای میانه و نیز افغانستان به آب‌های آزاد جهانی از طریق بندر چابهار خواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در این راستا، راه آهن خاش – زاهدان به طول ۱۵۷ کیلومتر که بخشی از این پروژه است، افتتاح شد، کل مسیر ریلی چابهار – زاهدان بیش از ۶۰ درصد پیشرفت دارد و روند تکمیل آن در حال انجام است.

بذرپاش تأکید کرد: کریدورهای بین المللی ریلی مختلفی از ایران عبور می کنند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کریدور ترانزیتی بین المللی شمال – جنوب، کریدور ریلی قزاقستان -ترکمنستان – ایران، کریدور ریلی اسلام آباد ـ تهران ـ استانبول، شاخه جنوبی راه ابریشم یعنی کریدور ریلی چین به ایران و ترکیه و اروپا، کریدور آلماتی ـ بندرعباس و آلماتی ـ تهران – استانبول اشاره کرد.

وزیر راه و شهرسازی بخش حمل و نقل را از جمله بخش‌های زیربنایی اقتصاد هر کشوری است که می‌توان آن را به عنوان شاخصی از میزان توسعه یافتگی، پیشرفت و پویایی اقتصاد یک کشور قلمداد کرد.

وی تصریح کرد: در این میان حمل و نقل ریلی نقش مهمی را در توسعه اقتصادی و اجتماعی هر کشوری ایفا می‌کند و یکی از عوامل مهم در نیل به توسعه پایدار به شمار می‌رود.

ایران  پل ارتباطی اتصال آسیا به اروپا

بذرپاش به عنوان رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی که به دعوت همتای اماراتی خود به ابوظبی در کنفرانس راه آهن خاورمیانه ۲۰۲۳ شرکت کرده است، بیان کرد: با در نظر گرفتن موقعیت حساس جغرافیایی و استراتژیک ایران در منطقه و ارتباط آن با آب‌های آزاد بین‌المللی از طریق خلیج فارس و دریای عمان و نظر به وجود زیرساخت‌های موجود شبکه ریلی در اتصال به همسایگان و برخی بنادر مهم، هم اکنون جمهوری اسلامی ایران که به نوعی در مرکزیت بزرگترین پهنه خشکی دنیا قرار دارد، به عنوان یک مسیر ترانزیتی مهم و پل ارتباطی در اتصال آسیا به اروپا به حساب می آید.

وی اعلام کرد: توسعه و عملیاتی سازی کریدورهای بین‌المللی ریلی که از ایران می گذرند از جمله برنامه‌های اولویت دار دولت جمهوری اسلامی ایران بوده و در این بین گسترش ارتباطات با کشورهای همسایه از سیاست‌های اصولی جمهوری اسلامی ایران و به ویژه مورد تاکید رئیس جمهور محترم کشور ایران است.

وزیر راه و شهرسازی در پایان اظهار امیدواری کرد که کنفرانس راه آهن خاورمیانه آغازی بر گسترش همکاری‌ها در حوزه حمل و نقل ریلی و ترکیبی بین کشورهای حاضر باشد و نتایج خوب و پرباری را برای همه شرکت کنندگان و نیز برگزار کنندکان این نمایشگاه آرزو کرد.

گفتنی است، کنفرانس راه آهن خاورمیانه از ۲۵ تا ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ در شهر ابوظبی کشور امارات متحده عربی برپا شده که بزرگترین کنفرانس راه آهن در خاورمیانه و شمال آفریقا است.

کنفرانس راه آهن خاورمیانه شرکت‌های راه آهن و وزارتخانه های حمل ونقل را گرد هم می‌آورد تا خدمات مورد نیاز خود در حوزه تجهیزات و ساخت شبکه ریلی در خاورمیانه مورد بررسی قرار دهند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

امضای یادداشت همکاری برای آمادگی ممیزی اجباری آیمو/ شروع برنامه ممیزی در ایران از تیرماه 1403

د اردیبهشت 25 , 1402
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، برنامه ممیزی اجباری دولت‌ های عضو سازمان بین‌المللی دریانوردی که به دلیل همه‌گیری کرونا متوقف شده بود، مجددا از اواخر سال 2021 میلادی با ممیزی از چند کشور در قالب ممیزی از راه دور (Remote audit) از سرگرفته شده است. انجام این […]
امضای یادداشت همکاری برای آمادگی ممیزی اجباری آیمو/ شروع برنامه ممیزی در ایران از تیرماه 1403

همچنین بخوانید: