رهاسازی بچه ماهیان خاویاری برای نخستین بار در استان های شمالی کشور

مدیرکل دفتر بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان:

مدیرکل دفتر بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان از تولید بچه‌ماهی از گونه فیل ماهی توسط سازمان شیلات ایران برای نخستین بار در کشور خبر داد و گفت: رهاسازی آن در دریای استان‌های شمالی کشور صورت گرفت.

به گزارش راد، «ناصر کرمی راد» با بیان اینکه ذخایر ژنتیکی ماهیان خاویاری از سال‌های گذشته نیز موجود بوده است افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده، به منظور تامین بخشی از نیاز بچه‌ماهی مزارع ماهیان خاویاری کشور، تکثیر زمستانه گونه فیل‌ماهی در دو مرکز بازسازی ذخایر شهید رجایی ساری و شهید بهشتی گیلان آغاز شد.

مدیرکل دفتر بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان درباره فرایند تکثیر در سه مرحله اشاره کرد و اظهار داشت: از هفته گذشته آغاز شد و تا جایی که ظرفیت مولدین اجازه دهد و در چهارچوب برنامه پیش‌بینی شده، تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

کرمی راد تصریح کرد: طبق برنامه پیش‌بینی شده، بخشی از بچه‌ماهیان تکثیر شده، به بخش خصوصی در مراکز بازسازی ذخایر استان‌های شمالی تحویل داده می‌شود و بخشی نیز در دریا رهاسازی خواهد شد.

مدیرکل دفتر بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان گفت: با توجه به اینکه تعداد مولدین فیل ماهی بسیار کم شده، تصمیم داریم با هماهنگی انستیتو تحقیقات بین‌المللی تاس ماهیان دریای خزر، مولدسازی انجام دهیم.

کرمی راد، سابقه فعالیت بازسازی ذخایر ماهیان خاویاری توسط سازمان شیلات ایران را بیش از نیم قرن عنوان کرد و افزود: در حال حاضر با توجه به کاهش شدید ذخایر تاس ماهیان دریای خزر، میزان کل رهاسازی، به حداقل ۲ تا ۳ میلیون قطعه در سال رسیده است.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

شرایط زیست آبزیان خزر از ۲ دهه گذشته تاکنون نگران کننده است

د اسفند 1 , 1401
نوشهر – ایرنا – مدیرکل شیلات مازندران گفت : شرائط زندگی برای گونه های آبزی از ۲ دهه گذشته تاکنون به خاطر برخی از مسائل زیست محیطی مناسب نبوده و بسیار نگران کننده است. منبع

همچنین بخوانید: